Chiński robot pobił rekord. Humanoidalna maszyna imponuje możliwościami

Poruszanie się na dwóch nogach najwyraźniej jest całkiem niezłym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, iż ludzkość zdominowała Ziemię. Stanowi jednocześnie spore wyzwanie dla inżynierów próbujących tworzyć roboty przypominające ludzi.
Robot Atlas na budowie
Robot Atlas na budowie

Takie humanoidalne maszyny przez długie lata miały ogromne problemy z zachowaniem równowagi. A jeśli już udawało im się ją utrzymać, to przemieszczały się wolno, nie mogąc się równać w tym zakresie z biologicznymi ludźmi. Zaczyna się to jednak zmieniać, o czym najlepiej świadczy przykład z Chin.

Czytaj też: No to się porobiło. Chiny mają drona, który przewyższa powietrznego asa USA

Właśnie w Państwie Środka powstał humanoidalny robot poruszający się z rekordową prędkością – w gronie maszyn, rzecz jasna. Oczywiście daleko mu jeszcze do wyników osiąganych przez Usaina Bolta, lecz potencjał z pewnością jest. Tym bardziej, iż przedstawiciele firmy stojącej za ostatnimi rezultatami mówią o wizji dwunożnych robotów biegających z prędkością bliską 30 km na godzinę.

Jeśli zaś chodzi o obecnie notowane wyniki, to mowa o około 12 km na godzinę wykręconym przez model H1 chińskiej firmy Unitree. Poprzedni rekordzista, czyli słynny Atlas od Boston Dynamics, poruszał się zdecydowanie wolniej, bo z prędkością niecałych 10 km na godzinę. 

O ile osiągnięte już prędkości nie plasowałyby robotów w czołówce wyścigów sprinterskich, tak pułap, w który celują przedstawiciele Unitree, może robić wrażenie. Tym bardziej, że maszyna ma nad człowiekiem kluczową przewagę: nie męczy się, a już na pewno nie w takim samym tempie, jak ludzie. Na dłuższą metę robot może być więc zdecydowanie lepszym biegaczem od człowieka.

Humanoidalny robot zaprojektowany przez inżynierów związanych z chińską firmą Unitree pobił rekord prędkości w swojej kategorii

H1 ma około 180 centymetrów wzrostu i waży mniej więcej 50 kilogramów. W przypadku modelu zaprezentowanego na nagraniach, które trafiły do sieci, na wyposażeniu znajduje się akumulator o pojemności 864 Wh i zestaw czujników nawigacyjnych. Do utrzymywania odpowiedniej orientacji w otoczeniu dwunożna maszyna wykorzystuje kamerę 3D LiDAR i kamerę głębinową. W takiej konfiguracji H1 posiada 360-stopniowy widok otoczenia.

Czytaj też: Ma cztery nogi i nie zawaha się ich użyć. Pierwszy robopies już na służbie USA

Co ciekawe, istnieją szybsze dwunożne roboty, lecz nie sposób nazwać je humanoidalnymi. To ze względu na fakt, że na przykład Cassie zaprojektowany przez studentów College of Engineering na Oregon State University pokonał dystans 100 metrów w ciągu niecałych 25 sekund, co dało średnią prędkość na poziomie 15 km na godzinę. Sęk w tym, iż model ten miał jedynie dwie nogi i silnik – daleko było mu do ludzkiej sylwetki. Z tego względu H1 zasługuje na miano lidera.