Jak ukryć swój adres IP? Oto proste, sprawdzone sposoby

Adres IP pełni w urządzeniu elektronicznym rolę analogiczną do numeru PESEL w dokumencie tożsamości. Czyli – jest unikalny, służy do identyfikacji oraz lokalizacji. Przy łączeniu się z siecią jest on widoczny dla wszystkich urządzeń oraz różnego rodzaju oprogramowania, jak choćby trackerów reklamowych. Można jednak zamaskować swoje prawdziwe IP, zwiększając w ten sposób poziom prywatności w sieci.
Hide My IP

Hide My IP

Standardowo wykrywanie adresu IP umożliwia określenie położenia geograficznego bez konkretnej lokalizacji – czyli ktoś wie, w jakim mieście się znajdujesz, ale nie namierzy ulicy. Jednakże za pomocą odpowiedniego oprogramowania (niekoniecznie szpiegowskiego) da się ustalić również taki adres. Korzystają z tego firmy marketingowe, dlatego np. są w stanie podsunąć Ci oferty sklepów znajdujących się w okolicy.

Nie masz ochoty na to, aby czuwało nad Tobą oko Wielkiego Brata? Zamaskuj swoje IP. W ten sposób znacznie ograniczysz jego możliwości podglądania. Oto trzy sprawdzone sposoby na to, aby zwiększyć swoją prywatność online.

Używaj przeglądarki TOR, aby ukryć IP

TOR to skrótowiec od słów “The Onion Router Project”. Jest to stworzona na zasadach open-source przeglądarka, która kładzie mocny nacisk na prywatność. Gwarantuje zamaskowanie prawdziwego adresu IP poprzez przekierowywanie ruchu za pomocą sieci serwerów, a także wykorzystaniu kryptografii w celu szyfrowania transmitowanych danych. Przeglądarka jest zarazem klientem sieci, a ruch przechodzi przez kilka węzłów, co skutecznie ukrywa prawdziwą lokalizację użytkownika.

Przeglądarka TOR umożliwia także połączenie się z Dark Webem. Czy ma jakieś wady? Owszem – zarówno podczas łączenia się z normalnymi stronami internetowymi, jak również ukrytymi w Dark Webie wszystkie otwierają się bardzo powoli, co związane jest ze wspomnianym przekierowywaniem ruchu.

Skorzystaj z programów do maskowania IP

Jeśli chcesz zachować szybkość otwierania stron internetowych, a zarazem zapewnić sobie większy poziom bezpieczeństwa, w takiej sytuacji warto skorzystać z aplikacji, które zajmują się maskowaniem IP użytkownika. Jest ich w chwili obecnej kilkanaście zarówno płatnych, jak i darmowych. Polecić można następujące:

  • Smart DNS Proxy – aplikacja umożliwiająca ukrycie IP oraz zmianę lokalizacji, co daje dostęp do stron zablokowanych na podstawie geolokalizacji. Dostępna w trzech subskrypcjach, można jednak przetestować za darmo;
  • Hide My IP – jak sama nazwa wskazuje, mamy tu aplikację do ukrywania adresu IP. Pozwala na podmianę prawdziwego na jeden ze 142 adresów rozsianych po całym świecie. Tu również są dostępne trzy subskrypcje oraz opcja przetestowania możliwości bez opłat;
  • Easy Hide IP – umożliwia podmianę prawdziwego adresu IP na jeden z ponad 5 tysięcy przygotowanych dla użytkowników. Można zmienić go w dowolnej chwili podczas używania aplikacji. Dostępny w trzech wersjach płatnych;
  • Proxy Switcher – aplikacja ukrywająca IP oraz zmieniająca serwery proxy, co bardzo pozytywnie wpływa na ukrycie prawdziwego adresu. Można ustawić konfigurację domyślną lub dokonywać zmian w locie. Posiada mechanizmy pozwalające na przetestowanie stopnia ochrony. Dostępna w płatnych edycjach Standard oraz Pro.

Czytaj też: Google planuje kompleksową ochronę prywatności w Chrome. O co chodzi?

Adres IP maskuje skutecznie sieć VPN

Trzecia opcja, która pozwoli skutecznie na ukrycie się w sieci, to korzystanie z sieci VPN. Którą wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tekście Najlepsze VPN 2023. Która sieć VPN jest najlepsza?, a tutaj skupię się jedynie na korzyściach, jakie osiągniesz dzięki zastosowaniu tego rozwiązania:

  • ukrycie swojego prawdziwego IP, a co za tym idzie – lokalizacji;
  • dostęp do stron zablokowanych na postawie geolokalizacji;
  • zabezpieczenie przeciwko wyciekom;
  • szyfrowanie wysyłanych oraz odbieranych danych;
  • brak logów aktywności użytkownika;
  • możliwość korzystania z prywatnych serwerów DNS.
Ukrywanie IP w VPN
Sufrshark VPN

Ostrożności w sieci nigdy za wiele

Dla reklamodawców oraz cyberprzestępców informacje o użytkowniku są niezwykle cenne, choć oczywiście w każdym przypadku z innych przyczyn. Jakie by one jednak nie były, nikt nie lubi czuć się obserwowanym i śledzonym, dlatego jeśli chce się mieć pewność, że prywatna aktywność nie stanie obiektem badań lub analiz, warto zabezpieczyć się przed podglądaniem. Masowanie adresu IP jest jedną z takich czynności, które w tym pomogą i warto rozważyć jej wykonanie.