Będzie potężny i rewolucyjny. Myśliwiec nowej generacji Szwecji odmieni lotnictwo

Kto będzie miał potężniejszy myśliwiec? Wyścig o technologiczną dominację w lotnictwie trwa i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek wyhamuje. Poza Chinami, USA oraz Rosją nawet Szwecja rozpoczęła dążenia do określenia tego, jaki dokładnie powinien być myśliwiec nowej generacji.
Myśliwiec SAAB JAS 39 Gripen
Myśliwiec SAAB JAS 39 Gripen

Szwedzki myśliwiec nowej generacji nadchodzi i ma odcisnąć piętno na całym lotnictwie wojskowym

Szwedzka Administracja Materiałów Obronnych (FMV) niedawno podjęła ambitny projekt, który podkreśla zaangażowanie Szwecji w rozwój własnych wojskowych zdolności lotniczych. Inicjatywa ta, mająca na celu skonceptualizowanie szwedzkiego samolotu myśliwskiego następnej generacji, obejmuje na tę chwilę kontrakty przyznane firmom Saab i GKN Aerospace. Oba kontrakty potrwają do końca 2025 roku i skupią się na rozwoju technologicznym zwłaszcza w systemach mocy i napędu, kładąc fundament pod przyszłość szwedzkich myśliwców.

Czytaj też: Myśliwiec F-22 Raptor przyłapany. Powietrzny łowca lotnictwa USA będzie jeszcze potężniejszy

Projekt ten to nie tylko postęp w technologii wojskowej, ale również strategiczny ruch mający na celu zachowanie szwedzkiej zdolności przemysłowej i ekspertyzy w systemach myśliwskich. Odbywa się równolegle z trwającymi ulepszeniami firmy Saab do samolotów Gripen C/D i Gripen E, co ma zapewnić Szwecji pozycję na czele technologii obronnej w dziedzinie lotnictwa.

Czytaj też: Najlepszy myśliwiec stał się zwiastunem nuklearnej zagłady. Polska tylko na tym skorzysta

Szczegółowych informacji na tę chwilę oczywiście brakuje, ale wedle zapewnień, ten myśliwiec następnej generacji będzie wizjonerski, a na dodatek będzie mógł poszczycić się kilkoma zaawansowanymi funkcjami, ustanawiając nowy standard w lotnictwie wojskowym. W grę ma wejść:

  • Technologia najnowszej generacji: oczekuje się, że samolot będzie wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologii lotniczej, przesuwając granice tego, co jest obecnie możliwe.
  • Poprawione zdolności stealth: skupienie na technologii stealth ma na celu uczynienie samolotu bardziej ukrytego przed wrogimi czujnikami, co zwiększy jego zdolność do przetrwania we wrogim środowisku.
  • Zwiększone zdolności bojowe: myśliwiec będzie dysponował ulepszonymi systemami walki, zapewniając większą skuteczność bojową w swoich rolach misyjnych.

Czytaj też: Wyjątkowy myśliwiec USA jest szybszy niż twierdzi producent

Myśliwiec SAAB JAS 39 Gripen

Współpraca między Saabem a GKN Aerospace nad systemami mocy i napędu podkreśla wyprzedzające podejście, uwzględniające zarówno obecne, jak i futurystyczne technologie. Ta inicjatywa prawdopodobnie doprowadzi do rozwoju naziemnych i powietrznych demonstratorów, mających na celu potwierdzenie sensu oraz potencjału stojącego za konkretnymi rozwiązaniami. Chociaż Szwecja nie posiada największej floty w porównaniu do największych graczy na arenie międzynarodowej, jej strategiczne skupienie się na wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii i zachowaniu ekspertyzy przemysłowej pozycjonuje przyszły myśliwiec jako potężną siłę na globalnej arenie zaawansowanych samolotów bojowych.