Cała Polska czeka na ten magazyn energii. Czy sieć energetyczna odetchnie z ulgą?

Problemy z powtarzającymi się komunikatami ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dotyczącymi redukcji generacji energii z OZE mogą się w Polsce wkrótce skończyć. Warunkiem jest wybudowanie takich magazynów energii, które przechowywałyby nadwyżki wyprodukowane m.in. przez fotowoltaikę lub turbiny wiatrowe. Największa tego typu konstrukcja ma szansę powstać na południu Polski.
Przykładowa realizacja projektu przez Columbus Energy S.A. / źródło: Columbus Energy S.A., materiały prasowe

Przykładowa realizacja projektu przez Columbus Energy S.A. / źródło: Columbus Energy S.A., materiały prasowe

Na terenie gminy Chrzanów w województwie małopolskim ma szansę powstać duży magazyn energii typu BESS (ang. Battery Energy Storage System) – czytamy w komunikacie prasowym Columbus Energy S.A. Została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży wielkoskalowego magazynu o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh.

Czytaj też: O pomyśle Polaków będzie głośno. W Chojnicach stanął magazyn energii, jakiego jeszcze nie było

Stronami umowy są firmy Columbus Energy S.A. i DRI (DTEK Renewables International B.V.). Projekt magazynu ma już wygraną aukcję rynku mocy. Ponadto jest to największy tego typu obiekt w naszym kraju i jeden z największych w Europie, jaki może w ogóle powstać. Na razie nie zostało przekazane do publicznej informacji, kiedy budowa systemu bateryjnego zostanie zakończona i zacznie on funkcjonować. Nie wiemy również, jaką dokładnie rolę będzie pełnić – czy jako uzupełnienie dla sieci elektroenergetycznej, czy jako akumulator dla lokalnej elektrowni.

Panele słoneczne zdominowały krajobraz Polski. Magazyny energii są nadzieją na równoważenie nadpodaży w sieci przesyłowej / źródło: Columbus Energy S.A., przykład realizacji projektu, materiały prasowe

Magazyn energii w Małopolsce. Została podpisana umowa przedwstępna

Tak czy owak, wstępne informacje o tym, że powstanie w Polsce wielkoskalowy magazyn energii są już olbrzymim krokiem naprzód w rozwoju energetyki. Miejmy nadzieję, że kooperacja Columbus Energy S.A. z DRI będzie przebiegała pomyślnie i stanie się kołem zamachowym dla kolejnych podobnych projektów w naszym kraju.

Czytaj też: Tak wygląda pierwszy na świecie magazyn energii na sprężone powietrze. Pomoże zaoszczędzić 42 tys. ton węgla

Magazyny energii są niezbędne w systemie energetycznym, a wszystko z powodu dynamicznego (nie zawsze do końca przemyślanego) rozwoju sektora fotowoltaicznego i elektrowni wiatrowych, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. Jak wiadomo, generacja energii z OZE zachodzi nieregularnie i w zależności od warunków pogodowych. Obecnie nadwyżki są po prostu marnowane, a można je przecież przechowywać w systemach bateryjnych.

Czytaj też: To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać

Funkcję magazynów energii pełnią w Polsce jeszcze elektrownie szczytowo-pompowe. Niestety w naszym kraju jest ich tylko 6 (chociaż są planowane budowy kolejnych). Łącznie mają zdolność mocy na poziomie ok. 1,5 GW. Nie jest to duża wartość, biorąc pod uwagę, że wahania generacji energii z odnawialnych źródeł sięgają niekiedy nawet kilku gigawatów. Zatem dodatkowe uzupełnienie systemu w postaci BESS może przynieść olbrzymią ulgę dla sieci przesyłowej.