Ten raport ujawnia w jakim stanie jest polska fotowoltaika. Jeden region się wyróżnia

Nie patrząc na regularne polecenia PSE dotyczące redukcji generacji energii, możemy przyznać, że polska fotowoltaika przechodzi swoisty renesans. 2023 rok pod wieloma względami był wyjątkowy i rekordowy, a możemy się o tym przekonać z najnowszego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej odsłania stan polskiej fotowoltaiki

Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej odsłania stan polskiej fotowoltaiki

Instytut Energetyki Odnawialnej przygotował raport pt. Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024. Obejmuje on bazę danych dotyczących 4870 instalacji powyżej 50 kW działających w pierwszym kwartale tego roku. Jest to zatem całościowe spojrzenie na większe farmy produkujące energię z uwzględnieniem ich położenia geograficznego, wzrostu mocy rok do roku itd.

Czytaj też: Polska fotowoltaika przestała się opłacać prosumentom. Osiągnęliśmy absolutne dno

Warto zacząć od tego, że polska fotowoltaika odnotowała w 2023 roku znaczny przyrost mocy zainstalowanej. Obecnie panele słoneczne w naszym kraju mają łączną moc ponad 17 GW. Co ciekawe, w minionym roku większość nowych źródeł mocy powstała w farmach o mocy powyżej 30 MW – czytamy na stronie Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Raport obejmuje bazę danych dotyczących instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW

Polska fotowoltaika wiedzie prym w obszarze OZE. Nic tego raczej tego nie zmieni

Wzrost przyrostu mocy zainstalowanej z tego OZE wyniósł 41 proc. w porównaniu do stanu z 2022 roku. Jak podają autorzy raportu, w 2023 roku przyłączono 80 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 mniejszych instalacji (50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW. Najwięcej instalacji spośród zbadanych pracuje w zakresie mocy od 1 do 5 MW.

Czytaj też: Co się dzieje? Nie było jeszcze lata, a polska fotowoltaika pobiła rekord wszech czasów

Bardzo ciekawie wygląda rozkład geograficzny poszczególnych instalacji fotowoltaicznych. Możemy się domyślać, że w regionach rzadziej zaludnionych lub mniej zalesionych liczba większych farm będzie większa. Po części te przypuszczenia spotykają się ze stanem faktycznym. Najwięcej instalacji jest w województwie wielkopolskim (701) i mają one łączną moc zainstalowaną 887,84 MW.

Wielkopolska okazuje się liderem w skali kraju pod względem dużych elektrowni fotowoltaicznych (powyżej 50 kW). Na drugim miejscu uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie (404 instalacje o łącznej mocy 544, 81 MW), a podium zamyka lubuskie (401 instalacji o łącznej mocy 510 MW). Natomiast uwzględniając jedynie wielkopowierzchniowe farmy o dużej mocy zainstalowanej, liderem jest województwo warmińsko-mazurskie z 48 takimi obiektami. Drugie miejsce zajmuje wielkopolskie z 34 farmami, a trzecie województwo lubelskie (21 dużych farm).

Czytaj też: Nic już mnie nie zaskoczy. Polska fotowoltaika z rekordem, o którym w 2020 nawet nie śniłem

Konkludując, polska fotowoltaika w obszarze odnawialnych źródeł energii wiedzie prym i raczej przez długie lata jej pozycja pozostanie niezachwiana. Moc zainstalowana turbin wiatrowych w Polsce to 9,4 GW, co stanowi niewiele ponad połowę mocy fotowoltaiki. Na trzecim miejscu znajdują się elektrownie na biomasę (0,98 GW).