Samsung szykuje jeszcze więcej składaków. Galaxy Z Flip 6 również pojawi się w dwóch wersjach?

Odkąd zaczęto wspominać, że w tym roku Samsung wypuści więcej składanych smartfonów, zapanowało lekkie zamieszanie. Okazuje się jednak, że na tańszej wersji Galaxy Z Fold 6 się nie skończy i tegoroczna generacja doczeka się też kolejnego wariantu Galaxy Z Flip 6.
Samsung Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6 – oba te modele dostaną swoje tańsze odpowiedniki

Wciąż trudno powiedzieć, co tak naprawdę planuje pokazać nam latem Samsung. Obecnie przecieki są dość zgodne odnośnie do Galaxy Z Fold 6 w dwóch wariantach – Fold 6 i Fold 6 Ultra lub Fold 6 i Fold 6 FE – choć kwestia ich nazewnictwa nie została jednoznacznie rozstrzygnięta. Tak czy inaczej, południowokoreański gigant będzie chciał wprowadzić na rynek także tańszego składaka i jeśli wierzyć przeciekom, będzie on dużo tańszy od oryginału, a jego cena ma oscylować w okolicach 800 dolarów – to praktycznie dwa razy mniej niż trzeba było zapłacić za Galaxy Z Fold 5.

Czytaj też: Dzięki tej zmianie nowy smartwatch będzie działał jeszcze dłużej. Co Samsung szykuje dla Galaxy Watch 7?

Tańszy Fold będzie oczywiście pozbawiony wielu udogodnień, a wszelkie większe ulepszenia trafią na pokład droższej wersji, co jest zrozumiałe. Spodziewam się raczej, że budżetowy składak Samsunga będzie po prostu okrojoną wersją „piątki” lub co gorsza „czwórki”, co oznaczałoby powrót do grubaśnej konstrukcji z przestarzałymi zawiasami. Liczę jednak, że to się nie sprawdzi, choć nowe doniesienia nie nastrajają optymistycznie. Skoro jesteśmy przy temacie tańszego Galaxy Z Fold, z raportu wynika, że jego wymiary po rozłożeniu będą wynosić 155,1 x 67,1 x 14,2 mm – jest to więc praktycznie taka sama grubość jak ta, jaką pochwalić mógł się Fold 4 w najcieńszym miejscu. Możliwe więc, że chociaż dość masywny, nadchodzący model będzie przynajmniej zamykany na płasko, a to już coś.

Samsung Galaxy Z Flip 5

Okazuje się, że w tym roku oferta składaków Samsunga może być znacznie obszerniejsza, niż nam się wcześniej wydawało. W raporcie, ujawniającym wymiary Folda, pojawiła się bowiem wzmianka o Galaxy Z Flip FE. Od początku byłam raczej zdania, że bardziej logicznym posunięciem – ze względu na popularność i wyniki sprzedaży – byłoby wypuszczenie tańszego Flipa. Model o takiej konstrukcji daje też znacznie więcej możliwości oszczędzenia, bo ekran zewnętrzy można zmniejszyć, powracając do rozmiarów ze starszych generacji. Dodatkowo, ze względu na kompaktowe rozmiary, słabsze podzespoły też będą sobie radzić, podczas gdy w Foldzie nastawionym na wielozadaniowość może być z tym lekki problem.

Czytaj też: Celowe działanie czy kolejny błąd? One UI 6.1 popsuło Galaxy S23 Ultra

Na razie nie wiemy, co takiego Samsung zmieniłby w Galaxy Z Flip FE, ale raport ujawnił nam kilka szczegółów specyfikacji obu modeli. Tańszy Flip miałby zostać wyposażony w układ Snapdragon 7s Gen 2 wspierany przez 8 GB RAM i 256 lub 512 GB pamięci masowej. W przypadku Folda mowa o układzie Exynos i Snapdragonie (w zależności od rynku) oraz o 12 lub 16 GB pamięci RAM.

Czytaj też: Galaxy Z Fold 6 będzie lżejszy i cieńszy od poprzednika, ale czy od konkurencji też?

Nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy o tańszych wersjach obu składaków producenta, jednak jak do tej pory na plotkach się skończyło. Czy w tym roku w końcu sytuacja ulegnie jakiejkolwiek zmianie? Trudno powiedzieć i lepiej podchodzić do tych doniesień z dużą dozą sceptycyzmy, zwłaszcza że do tej pory większość raportów przynajmniej w jakiejś części wzajemnie się wyklucza, co nie dodaje im wiarygodności.