Oto dowód na potęgę morską Chin. Te zdjęcia miały się nigdy nie ukazać

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia, które przedstawiają coś, czego Chiny ewidentnie nie chciałyby przedwcześnie zdradzać. To bowiem sprawa natury bezpieczeństwa narodowego.
Oto dowód na potęgę morską Chin. Te zdjęcia miały się nigdy nie ukazać

Chiny przeprowadziły tajne próby morskie. Te nie zdołały ukryć nowego okrętu stealth

Marynarka Wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin (PLAN) w tajemnicy zaczęła testować nowoczesny okręt wojenny stealth na szerokich wodach. Ten zaawansowany technologicznie okręt został już zidentyfikowany jako nowej generacji korweta stealth, która ma zdefiniować na nowo wojny morskie i podnieść potęgę morską Chin na niespotykane dotąd poziomy. Wszystko przez charakterystyczny projekt, który ma na celu minimalizację sygnatury radarowej przy jednoczesnej maksymalizacji efektywności bojowej.

Czytaj też: Tego jeszcze nie widzieliśmy. Chiny pokazały w akcji bombowiec H-6K i pocisk balistyczny

Wyjątkowość tej korwety sprowadza się przede wszystkim do konstrukcji kadłuba, który jest na wskroś futurystyczny. Przejawia się to w dużych, płaskich i specjalnie nachylonych powierzchniach, które są starannie zaprojektowane w celu redukcji różnych sygnatur, a w tym optycznych, podczerwonych, akustycznych i radarowych. Taki specyficzny projekt i wynikające z tego zalety mają na celu zwiększenie przeżywalności okrętu wojennego, czyniąc go groźnym przeciwnikiem w każdym potencjalnym scenariuszu bojowym.

Czytaj też: Chiny uruchamiają przełomowy sprzęt. Będzie emitował najjaśniejsze na świecie promienie X

Czym jednak dokładnie jest ten nowy okręt Chin? Co do tego nie ma pewności. Jedne głosy sugerują, że to po prostu następca korwet Typu 056 (Jiangdao), drugie, że to część tajnego zamówienia eksportowego dla nieujawnionego kraju, a jeszcze inne, że to coś jeszcze lepszego, bo “kompleksowa platforma testowa”. Zważywszy na zaawansowany projekt i potencjalnie równie imponujące możliwości okrętu, ta ostatnia teoria wcale nie wydaje się specjalnie przesadzona. Są spore szanse, że ten okręt rzeczywiście służy głównie do testowania nowych technologii i strategii, zanim zostaną one wdrożone na szerszą skalę.

Czytaj też: Zniszczy nawet najpotężniejsze okręty. Chiny stworzyły broń idealną

Pewne jest jedno. Samo pojawienie się tej korwety stealth podczas prób morskich podkreśla nieustanne dążenie Chin do modernizacji marynarki wojennej, która jest dla państwa priorytetowa od wielu lat. Ten nowy okręt ma potencjał, by stać się rewolucją w wojnie morskiej, potencjalnie zmieniając równowagę sił na otwartych wodach. W ciągle zmieniającym się krajobrazie globalnej obrony, ten nowy okręt wojenny Chin wyróżnia się jako symbol technologicznej potęgi i strategicznej ambicji, a jego szczegóły poznamy zapewne w kolejnych miesiącach.