Intel nie składa broni. Lunar Lake powalczy z układami ARM

Pierwsze próby romansu Windowsa z architekturą ARM były niemrawe i odbywały się, jeśli nie w ciszy, to w atmosferze niedowierzania. Jednak przez kilka lat wiele się zmieniło i to teraz układy ARM dostaną drugą szansę. Ofensywie (głównie) Qualcomma przeciwstawia się Intel, którego mobilne układy Lunar Lake mają pokazać, że architektura X86 ma jeszcze sporo do zaprezentowania.
Intel nie składa broni. Lunar Lake powalczy z układami ARM

Układy Intel Core Ultra pojawiają się w coraz większej ilości urządzeń, a wśród nich jest nawet jedna przenośna konsola – MSI Claw. Razem ze zmianą nazwy nie doszło do rewolucji w wydajności czy ogólnych wrażeniach z użytkowania mobilnych układów Intela. Na miano rewolucji w układach mobilnych zapracował Apple ze swoimi rozwiązaniami z serii M, które znajdziemy zarówno w smukłych tabletach, jak i stacjach roboczych.

Na fali tego entuzjazmu w rynek przenośnych komputerów próbuje wgryźć się Qualcomm. Wyniki wydajności Snapdragona X Elite napawają optymizmem, a do tego wychodzi na to, że koszt takiego chipsetu jest niemal dwukrotnie niższy niż w przypadku rozwiązań Intela czy AMD. Czy Intel jest w stanie zatrzymać tę siłę? Informacje o układzie Lunar Lake pokazują, że być może jest na to szansa.

Lunar Lake ma dać potężnego kopa AI

Konsumencka sztuczna inteligencja to coś, na co Intel stawia w rozwoju swoich układów. Już przy okazji premiery układów Meteor Lake producent upierał się przy tym, by zaznaczyć rolę jednostku NPU, która ma odciążać resztę komputera przy zadaniach związanych z programami opartymi o sztuczną inteligencję. Nowe układy z serii Lunar Lake mają być jeszcze mocniejsze w tej kwestii.

Intel Lunar Lake ma być układem skrojonym pod konsumenckie AI

Producent podzielił się skromnymi informacjami, które mają wzbudzić zaufanie tych, którzy na swoich laptopach będą chcieli korzystać chociażby z modeli językowych czy graficznych bez potrzeby łączenia się z siecią. Nowe układy graficzne Xe 2 mają zaoferować ponad 60 TOPS przy wykorzystaniu akceleracji Intel XMX, a układ NPU – ponad 45 TOPS. Do tego jednostki Intela mają być gotowe do współpracy z ponad 500 modelami AI, w tym LLaMa 3 od premiery.

Do tego producent chwali się 1,4x lepszymi wynikami pracy Stable Diffusion 1.5 w porównaniu ze Snapdragonem X Elite. Moc NPU i CPU powinna też wystarczyć, by Microsoft Copilot działał lokalnie, bez wysyłania danych do internetu.

Więcej mocy w każdym miejscu, a co z baterią?

Lunar Lake według producenta oznacza zupełnie nowe rdzenie graficzne, obliczeniowe oraz rdzenie NPU. W efekcie wynik rdzeni procesora ma być lepszy od Ryzena 7 8840U oraz nadchodzącego Snapdragona X Elite. Z kolei układ graficzny, który już w Meteor Lake pozwalał na uruchamianie bardziej wymagających gier w 1080p z dobrą płynnością, teraz ma być 1,5 raza wydajniejszy. Przeciek związany z laptopem Samsung Galaxy Book 5 Pro pokazuje też, że dostaniemy obsługę jeszcze szybszej pamięci operacyjnej. Jej prędkość wyniesie 8533 MT/s przy limicie 5600 MT/s dla poprzedniej generacji Intel Core Ultra.

Nieco skromniej producent wypowiada się na temat akumulatora. Porównanie, do jakiego ucieka się Intel, dotyczy korzystania z Microsoft Teams w widoku 3 na 3. Wtedy to zużycie energii ma być do 30% niższe niż w Ryzenie 7 7840U oraz do 20% niższe niż w przypadku Snapdragona 8cx Gen 3. Oczywiście tu należy poczekać na to, jak będą spisywały się nowe układy tych producentów. Jeśli spojrzeć na fakt, że przeglądarka Opera w wersji ARM działa do 4 razy szybciej, to optymalizacje innych aplikacji pod architekturę ARM mogą całkowicie wywrócić komputerowy krajobraz.

Najbliższe premiery w kalendarzu Intela

Komputerów z układami Lunar Lake należy się spodziewać w trzecim kwartale tego roku. Producent uruchomił już produkcję wafli, na które nadrukowywany będzie nowy układ. Trudno powiedzieć, czy po prezentacji laptopów z ARM rozwiązania Intela będą tak samo pożądane, jak przed laty, ale na pewno współprace z dostawcami laptopów sprawią, że o Lunar Lake nie zapomnimy niedługo po oficjalnej premierze.