Nie mają skrupułów. Znany producent kart graficznych handluje z Rosją, ale USA też nie gardzi

Firma NVIDIA produkuje nie tylko to, co doskonale znamy, czyli karty graficzne z serii GeForce RTX. Jej działalność opiera się również na dziełach znacznie bardziej profesjonalnych, którymi właśnie zainteresował się sektor zbrojeniowy USA… choć w praktyce Rosjanie dostrzegli w nim wojskowy potencjał już dawno.
Nie mają skrupułów. Znany producent kart graficznych handluje z Rosją, ale USA też nie gardzi

Northrop Grumman rozpoczyna współpracę z Nvidią. Cel? Jeszcze potężniejsza SI systemach uzbrojeniach

Northrop Grumman ogłosił 16 maja strategiczną umowę z firmą NVIDIA. W jej ramach wykorzysta zaawansowane oprogramowanie związane ze sztuczną inteligencją (SI) firmy NVIDIA w rozwijaniu systemów Northrop Grumman. Ta współpraca zapewni Northrop Grumman dostęp do wielu technologii sztucznej inteligencji, a w tym platform i frameworków takich jak NVIDIA Omniverse. Po co to wszystko? Ano po to, aby przyspieszyć ścieżki badawczo-rozwojowe i umożliwić tym samym firmie Northrop Grumman szybkie integrowanie najnowocześniejszych technologii sztucznej inteligencji w swoich przeróżnych systemach uzbrojenia.

Czytaj też: Automatyzacji wojny ciąg dalszy. Ta broń USA zasieje zniszczenie samodzielnie

Platforma SI firmy NVIDIA znajduje się na czele branży, napędzając innowacje, które rozwiązują trudne wyzwania. Northrop Grumman to najnowszy przykład na to, jak firmy i organizacje na całym świecie coraz częściej korzystają z oprogramowania SI firmy NVIDIA, aby wykorzystywać potencjał sztucznej inteligencji – powiedział Anthony Robbins, wiceprezes ds. sektora publicznego w Ameryce Północnej w NVIDIA.

Czytaj też: USA demonstrują ogniwa słoneczne z toksycznym składnikiem. Taka ma być fotowoltaika?

Innymi słowy, Northrop Grumman wykorzysta głównie oprogramowanie, które do tej pory opracowała NVIDIA, przyspieszając najpewniej pracę nad szkoleniem zautomatyzowanych funkcji oprogramowania w dronach. Nie będzie to jednak pierwszy raz, kiedy owoce pracy specjalistów z Nvidii trafią na pole bitwy, bo najnowsze informacje od InformNapalm zdradziły, że rosyjski producent dronów Albatros wykorzystuje mikrokomputery serii Jetson firmy NVIDIA w swoich nowych dronach Albatros M5. Nie są to byle sprzęty, bo te właśnie komputery są na tyle potężne i wszechstronne, że najpewniej umożliwiają w ogóle działanie mechanizmów SI we wspomnianych bezzałogowcach.

Nie jest to jednak afera z rodzaju tych, że NVIDIA zaczęła wspierać Rosjan niedawno. Wymiana dokumentów i wiadomości między tymi firmami trwa już od dawna i wszystko wskazuje na to, że ich współpraca trwa już od co najmniej 2016 roku. Jednak partnerstwo to przetrwało mimo napięć geopolitycznych, a w tym aneksji Krymu przez Rosję i nałożonych sankcji. Trwa to zresztą do dziś, bo 26 lutego starszy menedżer w dziale rozwoju biznesu korporacyjnego, niejaki Anton Dzhoraev, zaprosił rosyjską firmę Albatros na konferencję NVIDIA GTC 2024.

Czytaj też: USA zwiększają tempo. Trzy miliardy na hipersoniczne niszczyciele

E-mail sugerował również zaproszenie studentów z Politechniki Alabuga, która jest zaangażowana w montaż dronów, co potwierdza, że Dzhoraev doskonale wie, do czego Rosjanie wykorzystują technologię Nvidii. Do tej pory przedstawiciele firmy NVIDIA nie skomentowali swojej współpracy z Albatros.