Żyją w oceanicznych odmętach i budzą strach. Chiny wykorzystały je, aby wyprzedzić USA

Jak zrewolucjonizować lotnictwo przyszłości? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale w trwającym wyścigu to Chiny wydają się piastować pierwsze miejsce, potencjalnie wyprzedzając nawet USA.
Żyją w oceanicznych odmętach i budzą strach. Chiny wykorzystały je, aby wyprzedzić USA

Chińscy naukowcy opracowali nową drukowaną strukturę 3D dla silników turbowentylatorowych

Chińscy naukowcy opracowali właśnie przełomową strukturę 3D drukowaną dla silników turbowentylatorowych, której to format opiera się na naturalnej strukturze skóry rekina, a dokładniej mówiąc, jego łuskach. W naturze te małe, ząbkowane wypustki zmniejszają opór i turbulencje, umożliwiając rekinom płynne i efektywne poruszanie się w wodzie. Naukowcy musieli więc tylko skopiować formę tych łusek, a następnie przenieść ją bezpośrednio na proces produkcyjny.

Czytaj też: Chiny chcą zredefiniować wojnę pancerną. Spójrz na nowy czołg czwartej generacji

Ta innowacyjna struktura została wykonana w Chinach z wysokowytrzymałego stopu tytanu i obiecuje znacznie poprawić wydajność silników odrzutowych, zmniejszając opór aż o 10%. To osiągnięcie stanowi kluczowy krok dla Chin w dążeniu do rozwoju nowej generacji systemów napędowych, a potencjalnie jest też przejawem tego, że Chiny wyprzedziły właśnie Stany Zjednoczone w wyścigu ku technologiom lotniczym nowej generacji. Mniejszy opór przełoży się bowiem na wyższą efektywność, a tym samym zużycie paliwa oraz zwiększenie ciągu, umożliwiając samolotom rozwijanie wyższych prędkości i przelatywanie okazalszych dystansów.

Czytaj też: Chiny zostawiły w kosmosie tajemniczy obiekt. Nikt nie wie, co to jest

Takie osiągnięcie nie jest wcale proste, bo projektowanie i optymalizacja struktury skóry rekina w silnikach wymaga zaawansowanych narzędzi fizycznych i cyfrowych. Samo drukowanie w 3D komponentów ze stopu tytanu z precyzyjnymi rowkami bionicznymi, których głębokość wynosi zaledwie od 15 do 35 mikrometrów, wymaga wyjątkowych zdolności wytwórczych. Przy tym wszystkim takie wydruk musi wytrzymywać wysokie ciśnienie i temperatury, a także uderzenia, takie jak zderzenia z ptakami. Wisienką na torcie jest potrzeba przystosowania produkcji 3D do skali masowej oraz potencjalnie ogromne koszty związane z inwestycjami w nową technologię.

Czytaj też: Chiny i USA idą na wojnę z nowym zagrożeniem. Wojsko już się przygotowuje

Mimo przeszkód i tak samo opracowanie przez Chiny drukowanej w 3D skóry rekina dla przemysłu awiacyjnego to spore osiągnięcie, które może zrewolucjonizować efektywność silników odrzutowych. Naśladując właściwości dzieła natury, ten przejaw biomimikry (kopiowania natury) wpisuje się w globalny trend dążenia do bardziej efektywnych i wydajnych silników, a pomimo wyzwań związanych z wdrożeniem oraz produkcją, innowacje w tej dziedzinie prawdopodobnie przyniosą znaczne korzyści, pozycjonując Chiny jako lidera w rozwoju systemów napędowych nowej generacji.