Nie będą wiedzieć, co je trafiło. Nowoczesna broń ochroni sportowców podczas Igrzysk w Paryżu

Identyfikacja zagrożenia jest ważna nie tylko przed poczuciem go “na własnej skórze”, ale również wtedy, kiedy niespodziewanie uderzy. Skyjacker może być tym rodzajem broni, która wprowadzi atakujących w błąd, pozostając niebywale skuteczną na froncie.
Nie będą wiedzieć, co je trafiło. Nowoczesna broń ochroni sportowców podczas Igrzysk w Paryżu

Skyjacker przyciągnął sporo uwagi na targach Eurosatory 2024, jako kolejne “lekarstwo na drony”

Na targach Eurosatory 2024 firma Safran Electronics & Defense zaprezentowała system przeciwdronowy Skyjacker, czyli nowoczesne rozwiązanie zaprojektowane do zwalczania rosnącego zagrożenia ze strony dronów zarówno w środowiskach wojskowych, jak i cywilnych. Innowacyjność Skyjacker opiera się na zdolności do spoofingu, która pozwala zmieniać trajektorię lotu drona poprzez symulację sygnałów GNSS (Global Navigation Satellite System), neutralizując w ten sposób potencjalne zagrożenia. Dzięki temu działaniu system jest skuteczny w walce zarówno z pojedynczymi dronami, jak i rojami w środowisku lądowym oraz morskim.

Czytaj też: Wygląda jak statek rodem z Gwiezdnych Wojen, ale to tylko superbroń USA widziana z orbity

Wspomniana zdolność do spoofingu polega na zastępowaniu “dobrych” sygnałów nawigacji satelitarnej wrogiego drona tymi zmodyfikowanymi, wprowadzając tym samym drona w błąd co do jego rzeczywistej pozycji. W ten sposób Skyjacker zakłóca lub przerywa misję drona, co jest szczególnie cenne w zwalczaniu ataków nasycenia z udziałem wielu dronów oraz pojedynczych dronów sterowanych zdalnie przez operatora. System może działać w zasięgu od 1 do 10 kilometrów, ale to nie jedyna cecha, która go wyróżnia.

Czytaj też: Jedna potężna broń to za mało. Ten czołg sieje zniszczenie na trzy różne sposoby

Jedną z innych kluczowych cech Skyjacker jest jego modułowa konstrukcja, umożliwiająca dostosowanie systemu do różnych potrzeb operacyjnych. System zawiera jednostkę dowodzenia i kontroli, która zarządza całym systemem oraz jeden lub więcej nadajników spoofingu. Jest kompatybilny z szeroką gamą sensorów i efektorów, bo radarami, laserami, zagłuszaczami komunikacji oraz tradycyjnymi celownikami optoelektronicznymi. Ta modułowość zapewnia, że Skyjacker może być wdrażany w różnych konfiguracjach, zarówno jako jednostka mobilna, jak i zintegrowana z istniejącymi systemami nadzoru i kontroli ognia na pojazdach lądowych lub jednostkach morskich.

Czytaj też: Ukraińcy dostali broń typu “strzelaj i uciekaj”. Jest tylko jeden problem: nikt jej wcześniej nie testował

Skuteczność systemu została niedawno zademonstrowana na fregacie FREMM marynarki wojennej Francji oraz podczas ćwiczeń niedaleko Paryża w marcu 2024 roku, ale przed Skyjacker jest jeszcze jeden ważny sprawdzian. Safran planuje bowiem wdrożyć ten system podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Będzie to o tyle cenne doświadczenie, że to właśnie dzieło reprezentuje znaczący postęp w technologii obrony przed dronami. Jego unikalna zdolność do spoofingu, modułowa konstrukcja i wszechstronność czynią go skutecznym rozwiązaniem przeciwko rosnącemu zagrożeniu ze strony dronów w różnych środowiskach. Finalnie ten system ma odegrać kluczową rolę w przyszłych operacjach przeciwdronowych, zapewniając zwiększone bezpieczeństwo i efektywność operacyjną.