Nowa wersja One UI Watch dostępna. Na razie trwają testy, ale ulepszeń i tak jest sporo

Samsung szykuje się do wprowadzenia na rynek kolejnej generacji smartwatchy. Seria Galaxy Watch 7 pojawi się w lipcu, a na pokładzie znajdzie się nowa wersja One UI Watch oparta na Wear OS 5 i przynosząca ze sobą funkcje Galaxy AI.
Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

One UI 6 Watch udostępniony pierwszym testerom

Południowokoreański gigant oficjalnie udostępnił użytkownikom Galaxy Watch 6 pierwszą wersję beta One UI 6 Watch. Na razie jest ona dostępna tylko dla modelu podstawowego, ale Samsung już zapowiedział, że to kwestia czasu, aż właściciele pozostałych smartwatchy będą mogli ją wypróbować. No, nie wszyscy, bo istnieje jeszcze jedno ograniczenie, tym razem związane z lokalizacją. Wersja beta jest możliwa do pobrania tylko w USA i Korei. Trudno powiedzieć, kiedy pozostałe regiony uzyskają do niej dostęp.

Czytaj też: Galaxy S25 bez wyczekiwanej zmiany. Samsung chyba testuje cierpliwość klientów

Choć nie możemy jeszcze wypróbować One UI 6 Watch, to możemy już zapoznać się z nowościami, jakie przyniesie. System zadebiutuje oczywiście w nadchodzącej serii Galaxy Watch 7, więc osoby, które będą chciały kupić te zegarki, już wcześniej będą wiedzieć, z jakich ulepszeń skorzystają. Wiele wprowadzonych przez producenta zmian obejmuje analizę snu – funkcja ta stanie się bardziej szczegółowa i rozbudowana, również śledzenie poziomu energii w ciągu dnia będzie przydatnym dodatkiem, zwłaszcza że jest to jedna z nowości obsługiwanych przez Galaxy AI.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Fold 6 – wiemy o nim już prawie wszystko

Kolejną nowością jest gest podwójnego uszczypnięcia, który pozwala wybrać określone funkcje w systemie operacyjnym. Można też używać tego gestu do przewijania powiadomień, wyłączania alarmów i innych rzeczy. Jeśli możemy z niego skorzystać, to na przycisku dowolnej aplikacji pojawi się ikonka palca.

Dla miłośników gestów uniwersalnych też coś się pojawi. O ile wcześniej konieczne było wybranie opcji lub przycisku na zegarku, aby prawidłowo zainicjować gest, o tyle w nowej wersji oprogramowania zostaną podświetlone niektóre zalecane działania. By szybko dostać się do najważniejszych aplikacji, wystarczy dotknąć dolnej części tarczy zegarka, by zobaczyć, jakie aktywne aplikacje działają w tle. Ponadto ustawienia powiadomień będzie można dostosowywać z poziomu zegarka, bez aplikacji Galaxy Wearable. To spore ułatwienie, bo użytkownicy będą mogli ustawić, które aplikacji wysyłają powiadomienia na telefon i zegarek, bez sięgania po smartfona.

Czytaj też: Pojawiają się pierwsze szczegóły Infinix Zero Flip. Nadchodzi kolejny tani składak?

Co ciekawe, na razie jedyną funkcją, na którą ma wpływ Galaxy AI wydaje się być śledzenie kondycji. Nowy wynik Samsung Health pokazuje naszą gotowość fizyczną i psychiczną na podstawie snu i aktywności fizycznej. Jeśli wynik energetyczny jest niski, najlepiej jest odpocząć. Jeśli zaś jest wysoki, warto spróbować trochę więcej poćwiczyć, by wykorzystać ten stan. Galaxy AI zapewnia spersonalizowane spostrzeżenia i motywację, aby utrzymać nas w świetnej kondycji.

Czytaj też: Samsung ujawnia możliwości Galaxy Ring. Teraz pozostaje nam tylko czekać na premierę

Z takich mniejszych nowości, One UI 6 Watch wprowadzi nową domyślną czcionkę o bardziej stylowym i nowoczesnym wyglądzie, możliwość zapisywania obrazów dołączonych do wiadomości na zegarku, dodawania najczęściej używanych emotikon do ulubionych, a także możliwość ograniczania funkcji związanych ze zdrowiem, gdy włączona jest opcja Oszczędzanie baterii.

Czytaj też: Xiaomi Mix Flip zbliża się do premiery. Samsung ma się czego obawiać

Można się spodziewać, że te zmiany i ulepszenia nie są jedynymi, jakie Samsung przygotował, a pełnię możliwości One UI 6 Watch, opartego na Wear OS 5, poznamy podczas premiery Galaxy Watch 7, która ma nastąpić już na początku lipca.