Klamka zapadła. Dzięki Maven Wojsko USA zmieni się nie do poznania

Zrewolucjonizowanie analizy pola walki i zwiększenie wojskowej efektywności. Takie oto cele postawiono przed nowym ambitnym projektem, którego to rozwój USA zleciły firmie Palantir.
Klamka zapadła. Dzięki Maven Wojsko USA zmieni się nie do poznania

Maven Smart System zamówiony, czyli jak Wojsko USA stawia na sztuczną inteligencję

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał firmie Palantir kontrakt o wartości 480 milionów dolarów na opracowanie prototypu projektu Maven Smart System dla Armii USA. Ten ambitny projekt ma dać pierwsze owoce do maja 2029 roku. W ogólnym rozrachunku ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do zrewolucjonizowania analizy pola walki i zwiększenia efektywności wojskowej.

Czytaj też: Wpadka to za mało powiedziane. Marynarka USA w coraz większych tarapatach

Maven Smart System stanowi znaczący krok w integracji zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji w operacjach wojskowych. Skonceptualizowany w 2017 roku, projekt ma na celu stworzenie narzędzia wspomaganego przez SI, które łączy różne źródła danych, takie jak zdjęcia satelitarne, dane geolokalizacyjne i przechwycone komunikaty w spójny interfejs do kompleksowej analizy pola walki. System ten ma na celu dostarczanie w czasie rzeczywistym wglądów i usprawnienie procesów decyzyjnych na miejscu.

Czytaj też: USA tworzą gigantyczny pociski, każdy wart miliard! Ci, którzy wiedzą, do czego służy, wcale się nie dziwią

Projekt Maven stał się kamieniem węgielnym inicjatyw w zakresie sztucznej inteligencji amerykańskiego wojska. Wykorzystując dostępne technologie i zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, Maven autonomicznie identyfikuje potencjalne cele poprzez analizę różnych danych z różnych źródeł, a w tym zdjęć satelitarnych i dronów, filmów z platform nadzorujących oraz przechwyconych komunikatów. Tego typu podejście do analizy zostało już przetestowane w wielu lokalizacjach na całym świecie, przynosząc obiecujące rezultaty.

Czym jest Project Convergence, wyjątkowych tygodniach dla Armii USA, ARmia USA, USA, Project Convergence

Czytaj też: USA i Japonia tworzą wyjątkowy pocisk. GPI uderzy w czuły punkt i zwalczy największe zagrożenie

Jednak zastosowania Maven wykraczają poza rozpoznawanie celów. Ten system ma też zwiększyć świadomość sytuacyjną, identyfikować ruchy wojsk i wspierać operacje logistyczne, przyczyniając się do ogólnej efektywności operacji na ziemi. Nic więc dziwnego, że ten projekt może raz na zawsze odmienić strategię obronną USA, a tym samym znacznie wzmocnić zdolności obronne i ofensywne kraju. Dziś nie powinno nas to tak naprawdę dziwić, bo zainteresowanie sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym w sektorze obronnym gwałtownie wzrosło na całym świecie, a poza USA kraje takie jak Izrael i Chiny aktywnie eksperymentują z tymi technologiami na polu bitwy.