Mocarne źródło czystej energii i złoże metali w jednym?! Brytyjczycy szukają “Eldorado”

Brytyjscy naukowcy prowadzą badania rozpoznawcze na niewielkiej karaibskiej wysepce Montserrat pod kątem ewentualnych źródeł energii geotermalnej oraz złóż metali ciężkich i innych cennych pierwiastków. Przypuszczają oni, że we wnętrzu tutejszego wulkanu może znajdować się istne energetyczne „Eldorado”. Pod wieloma względami są to pionierskie badania obejmujące swym zasięgiem zasięgiem zarówno kwestie energetyki, jak i geologii złóż.
Wyspa Montserrat / źródło: Axelspace Corporation, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Wyspa Montserrat / źródło: Axelspace Corporation, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Badacze z Oxford Martin Programme on Rethinking Natural Resources na Uniwersytecie Oxfordzkim rozpoczęli prace terenowe na niewielkiej wyspie Montserrat będącej terytorium zależnym Wielkiej Brytanii. Naukowcy uważają, że wewnątrz uśpionego wulkanu mogą znajdować się olbrzymie pokładów wód geotermalnych, które mogą być zarówno źródłem energii, jak i metali ciężkich – czytamy na stronie rządowej Montserratu.

Czytaj też: Odkryli wypływ wrzącej wody z wnętrza Ziemi. Czy patrzymy na nowe źródło energii?

Wulkany są bardzo ciekawymi obiektami przyrodniczymi na naszej planecie. Skały wulkaniczne, które pozostają na powierzchni ziemi po ich erupcji, zawierają wiele różnych składników mineralnych z cennymi pierwiastkami. Niektóre z nich jak miedź, lit czy złoto mogą okazać się możliwe do eksploatacji na potrzeby gospodarcze.

Wulkaniczne serce wyspy. Na zdjęciu spływ piroklastyczny po erupcji w 2012 roku / źródło: giggel, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Natomiast we wnętrzu wulkanów (zwłaszcza tych uśpionych) poza lawą migrują także spore zasoby gorących wód, które rozpuszczają składniki otaczających ich skał. Zdaniem brytyjskich uczonych, właśnie takie roztwory geotermalne mają szansę stać się perspektywicznym źródłem energii oraz potężnym rezerwuarem cennych gospodarczo pierwiastków.

Czytaj też: Pod dnem oceanu znaleźli potężne źródło energii. Trzeba obchodzić się z nim ostrożnie

Wody geotermalne we wnętrzu wulkanu jako źródło energii i metali ciężkich?

Prof. David Pyle z zespołu badawczego przyznaje, że poza energią geotermalną interesuje ich jeszcze to, co te gorące roztwory “przynoszą ze sobą pod względem rozpuszczonych minerałów i innych substancji chemicznych. (…) Istnieje możliwość, że mogą znajdować się tam śladowe ilości metali, który miałyby duże znaczenie ekonomiczne, gdybyśmy byli tylko w stanie znaleźć sposób na ich wydobycie z roztworów” – cytuje brytyjski Independent.

Badania na Montserracie są swoistym pilotażem. Niewykluczone, że rezultaty prac będzie można wykorzystać także w innych regionach świata, a nie tylko na wulkanicznych wyspach. Podano tutaj chociażby przykład Kornwalii na Wyspach Brytyjskich, która z pozoru wydaje się regionem spokojnym geologicznie, ale na głębokości kilku kilometrów mogą znajdować się wody geotermalne bogate np. w lit.

Czytaj też: Znaczące źródło energii w rękach Polaków. Potrzebna im będzie tylko grawitacja

Naukowcy dodają, że pierwsze wstępne wyniki ich analiz roztworów z wnętrza wulkanu na Montserracie pojawią się w ciągu pół roku. Cały projekt badawczy na karaibskiej wyspie potrwa jeszcze do 2026 roku.