Ustaleniami na ten temat zajęli się przedstawiciele University of Surrey. Tamtejsi naukowcy wzięli pod lupę dane z lat 2018-2020 dotyczące owoców chińskiego planu na rzecz czystej energii. Informacje te pochodziły z 281 prefektur w Państwie Środka, a ich analizy miały dostarczyć odpowiedzi na kluczowe pytanie: czy rosnący udział odnawialnych źródeł energii ma pozytywny czy negatywny wpływ na zrównoważony rozwój kraju?
Czytaj też: USA i Chiny obniżają cła. Czy to koniec wojny handlowej?
Członkowie zespołu badawczego prezentują wyciągnięte w toku analiz wnioski na łamach Energy Economics. Jak wyjaśniają, dane pochodzące ze wspomnianego okresu wskazują na spadek wskaźnika GTFP, który mierzy wydajność ekonomiczną z uwzględnieniem wpływu na środowisko. W praktyce oznacza to określenie, jak w danych regionach przebiegał potencjalny wzrost gospodarczy w powiązaniu ze stopniem degradacji środowiska czy wykorzystania zasobów naturalnych.
Oczywiście im wyższy wzrost przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne, tym lepiej. Niestety, chińska rzeczywistość wskazuje na realizację wyraźnie odmiennego scenariusza. Jak wyjaśniają autorzy przytoczonej publikacji, dostępne dane podważają powszechnie panującą opinię, że transformacja w kierunku odnawialnych źródeł energii jest jednoznacznie dobra. Oczywiście nie oznacza to zarazem, że można określić ją mianem negatywnego zjawiska.
Transformacja energetyczna w chińskim wydaniu była obiektem zainteresowania naukowców z University of Surrey. Ich analizy dotyczyły danych z lat 2018-2020
Po prostu nakłady finansowe związane z rozwojem potrzebnej do tego celu infrastruktury są na tyle wysokie, że cierpią na tym zasoby przewidziane dla badań oraz innowacji. Z tego względu autorzy potwierdzają konieczność odchodzenia od paliw kopalnych, lecz jednocześnie zwracają uwagę na drugą stronę medalu. Co więcej, taki proces przebiega bardzo nierównomiernie, na przykład na południu Chin, gdzie negatywne konsekwencje są bardziej odczuwalne.
Czytaj też: Najsilniejszy nadprzewodzący elektromagnes rozpoczyna działanie. To wielka nadzieja dla energetyki
Ale jak to zmienić? Sami zainteresowani podają za przykład ponowne rozważenie wprowadzonych strategii – zarówno na poziomie lokalnym, jak i centralnym. Poza tym dobrze byłoby zaangażować przedstawicieli sektora prywatnego w inwestowanie w takie rozwiązania, co powinno pomóc pod względem ekonomicznym oraz innowacyjnym. Mówiąc krótko: transformacja powinna być kontynuowana, ale i zrewidowana.