To się dzieje naprawdę. Zielony wodór dobije do epokowej granicy, a co nas za nią czeka?

Powszechnie uważa się, że wodór może być znakomitym źródłem energii i paliwem napędowym. Słyszymy o nim coraz częściej, także w Polsce. Powstają lokomotywy wodorowe, całe składy kolejowe, samochody osobowe i wiele innych pojazdów napędzanych tym paliwem. Warto jednak mieć na uwadze, że wodór wodorowi nierówny – nadal większość tego paliwa jest produkowana w sposób wysoce nieekologiczny, emisyjny i przy użyciu paliw kopalnych. Produkcja wodoru w drodze elektrolizy wody staje się jednak coraz popularniejsza i wpłynie ona na niższe ceny tego surowca w przyszłości – donosi amerykańsko-niemiecki zespół naukowców.
Zdjęcie ilustracyjne z polskich ulic

Zdjęcie ilustracyjne z polskich ulic

Wodorem zaczyna zachwycać się coraz więcej ludzi. Z punktu widzenia ochrony środowiska jest to idealne paliwo, które nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Niestety bardzo mało miejsca w dyskursie poświęca się na to, w jaki sposób produkowany jest wodór. Prawie cały zasób tego paliwa wciąż wytwarzamy w drodze reformingu gazu ziemnego, czyli z wykorzystaniem paliw kopalnych, a przecież wodór ma być symbolem transformacji energetycznej.

Czytaj też: Zielony wodór na wyciągnięcie ręki. Niemcy realizują scenariusz przyszłości

Może być takim symbolem, kiedy zaczniemy go produkować w drodze elektrolizy wody. Nie da się ukryć, że jest to technologia droższa, bardziej zaawansowana i niedopracowana w 100 procentach. Tak czy owak, elektrolizery działają już na świecie, a dzięki nauce są ciągle ulepszane.

Zielony wodór bliski granicy ustalonej przez USA. Jego ceny będą spadać bardzo szybko

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu w Mannheim w Niemczech stworzyli prognozy rozwoju cen zielonego wodoru produkowanego z elektrolizy. Opublikowali je na łamach Energy and Environmental Science. Biorą pod uwagę oni wiele zmiennych, w tym dotychczasowe ceny produkcji wodoru, poziom jego zużycia i moc zainstalowaną elektrolizerów na świecie. Co się okazało?

Prognozy cen zielonego wodoru z podziałem na trzy najpopularniejsze technologie elektrolizy / źródło: https://doi.org/10.1039/D3EE01208E, CC-BY-4.0

Za każdym podwojeniem mocy zainstalowanej stał spadek ceny produkcji wodoru o 14-17 proc., a zużycie energii potrzebnej do elektrolizy zmniejszało się o 2 proc. Pokazuje to jasno, że im więcej produkujemy czystego paliwa, tym jest ono tańsze i potrzeba do tego mniej nakładów energetycznych.

Czytaj też: Zielony wodór będzie produkowany nad Wisłą. Olbrzymia inwestycja ruszy na północy Polski

Jeśli natomiast mowa o cenach produkcji jednostkowej to naukowcy przewidują znaczny ich spadek, chociaż nie tak niski, jak zakłada Departament Energii USA, ustalając osiągnięcie ceny zielonego wodoru na 1 dolar za kilogram przed 2030 rokiem. Najnowsze prognozy wskazują, że koszty produkcji spadną z obecnych 3-5 dolarów za kilogram do 1,6-1,9 dolara w 2030 roku.

Czytaj też: Szykuje się przełom w fotowoltaice! Oto jak polscy studenci wynaleźli sposób na zielony wodór

Wobec tego produkcja zielonego wodoru zbliży się do epokowej granicy opłacalności, być może wyprzedzając benzynę, ropę i inne produkty z węglowodorów. Niewykluczone, że pojazdy na wodór staną się za kilka lat nową normą w wielu krajach.