Most Wanted App – polska policja błysnęła kreatywnością

Obecnie w Polsce jest poszukiwanych około 36 tys. osób, z czego prawie 14 tys. opublikowanymi listami gończymi. Co piąte zatrzymanie jest efektem informacji przekazanej przez obywateli. Strona internetowa, na której publikowane są listy gończe nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem, dlatego wymyślono aplikację na smartfony, z których dziennie korzysta przecież ponad 6 mln Polaków. Aplikacja umożliwia także bezpośrednie wysłanie maila w przypadku rozpoznania konkretnej osoby, co jeszcze ma ułatwić kontakt z organami ścigania.
Most Wanted App – polska policja błysnęła kreatywnością

The Most Wanted App to z jednej strony gra pamięciowa, którą mogą bezpłatnie pobrać wszyscy posiadacze smartfonów z iOS lub Androidem na pokładzie,a z drugiej narzędzie, które może policji ułatwić poszukiwania przestępców.

Aplikacja uzyskała pozytywną opinie eksperta w zakresie procesów percepcji twarzy, dr Eligiusza Wronki z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego: “(…) Im częściej osoby wykorzystujące aplikację będą konfrontowały zdjęcie twarzy z danymi na temat osoby poszukiwanej, tym lepiej utrwalona będzie reprezentacja pamięciowa odnosząca się do tej twarzy. Z drugiej strony, zastosowanie różnych wersji zdjęć twarzy osób poszukiwanych (oryginalnych oraz ze zmienionymi cechami takimi jak zarost itp.) oraz portretów pamięciowych prowadzić może do lepszego zapamiętania takiej twarzy oraz skuteczniejszego jej późniejszego skojarzenia z osobami spotykanymi w otoczeniu.”