Apple usuwa aplikacje VPN z chińskiego App Store’u

O całej sprawie informują producenci oprogramowania VPN, których aplikacje zostały wczoraj usunięte z chińskiej wersji App Store’u. Z oświadczenia koncernu z Cupertino, które otrzymał m.in. ExpressVPN wynika, że aplikacje zawierające treści zakazane w Chinach są nie zgodne z wytycznymi sklepu App Store. Zdaniem producenta Star VPN Apple zostało zmuszone do usunięcia ze swojego katalogu wszystkich narzędzi tego typu.
chiny
chiny

Twórcy ExpressVPN nie kryją rozczarowania z decyzji Apple:

– Ten krok to najbardziej drastyczny środek, który podjął chiński rząd w celu zablokowania korzystania z VPN i jesteśmy zaniepokojeni tym, że Apple pomaga w staraniach cenzurujących internet w Chinach. ExpressVPN zdecydowanie potępia środki, które zagrażają wolności słowa i wolności obywatelskiej.

Równocześnie producent przypomina, że obejściem tego problemu może być założenie konta Apple z adresem billingowym poza terytorium chińskim lub skorzystanie z wersji aplikacji dla innej platformy (Windows/Android).

Chińska “wersja” internetu jest niesamowicie uboga w stosunku do globalnej. W Państwie Środka nie można korzystać z Facebooka (od 2009 roku) czy wyszukiwarki Google (od 2010 r.) Jedynym ratunkiem dla Chińczyków, a także tysięcy cudzoziemców przebywających w tym kraju, jest korzystanie z usług VPN, czyli wirtualnych sieci prywatnych symulujących logowanie się spoza terytorium Chin. W czerwcu 2017 Chińska Rada Państwa i Komunistyczna Partia Chin uchwaliła pięcioletni program dotyczący poszerzenia tzw. suwerenności cybernetycznej.  Do lutego 2018 roku operatorzy komórkowi muszą zablokować usługi VPN pozwalające na obchodzenie lokalnych zabezpieczeń sieci.

Na podobny krok zdecydowała się w ubiegłym tygodniu Rosja, która przyjęła ustawę o blokowaniu VPN i innych usług anonimizujących. | CHIP