Pierwszy absolutnie bezobsługowy sklep został otwarty w Poznaniu

Aby otrzymać kartę Open 24/7, wystarczy przyjść do sklepu w godzinach pracy doradców klienta i wypełnić formularz. Po jego wypełnieniu przyszły klient od razu otrzymuje aktywną kartę, która umożliwia wejście w nocy, każde święto i wszystkie niedziele wolne od handlu. Market jest otwarty całą dobę, a ponieważ nie ma w nim kasjerów, zakaz handlu np. w niedzielę w nim obowiązuje.
bio family
bio family

Warto zwrócić uwagę, że w kasie samoobsługowej, znanej z innych współczesnych marketów, nie będzie można dokonać płatności gotówką – w grę wchodzą tylko karty płatnicze, Apple Pay oraz Google Pay. Nieznane są szczegóły na temat zastosowanych systemów bezpieczeństwa. Wiadomo jedynie, że odpowiada za nie firma SMProtect.

Nie jesteśmy pierwsi w Europie

Wbrew prasowym doniesieniom poznański sklep nie jest pierwszym europejskim zupełnie samoobsługowym sklepem. Pierwszy był niewielki sklepik w szwedzkim Viken założony przez Roberta Ilijasona, o czym pisaliśmy przy okazji Amazon Go.  W tym przypadku na kwestię bezpieczeństwa zarówno sklepu, jak i kupujących wpłynął fakt, że jak przyznał właściciel mieszka on po prostu bardzo blisko i może zawsze zareagować, gdyby w sklepie działo się coś niepokojącego. Podobnie jak w Viken, do Bio Family będą mogli wejść tylko posiadacze karty, których personalia będą znane. A brak płatności gotówkowych zmniejsza ryzyko rabunku.

bio family
Tylko z taką kartą wejdziemy do sklepu w godzinach, w których nie będzie w nim już żadnej obsługi

W sklepie Bio Family znajdziemy wyłącznie zdrowe i ekologiczne produkty, pozbawione glutenu i cukru, a także dania wegetariańskie. Po okresie testowym taki sam sposób sprzedaży zostanie wprowadzony w innych punktach tej sieci w Swarzędzu pod Poznaniem i Wrocławiu. Pomysłodawcą i właścicielem jest Mateusz Świtalski, syn twórcy m.in. Biedronki (należącej obecnie do Jeronimo Martins), Żabki i Eurocash. W planach jest ogólnopolska sieć absolutnie samoobsługowych sklepów.

[banner slot=”text”]

W Nowym Jorku i Seattle działa już pięć bezobsługowych supermarketów Amazon Go. Nad podobną technologią pracuje też inna firma, która również testowo uruchomiła niedawno pierwszą placówkę tego typu. | CHIP