Grand Press: 9 redakcji internetowych z nominacjami i nagrodami

Grand Press to najważniejsze nagrody w świecie polskich mediów. Z roku na rok coraz częściej jurorzy i same redakcje nagradzają dziennikarzy pracujących w portalach. Jest też osobna kategoria Grand Press Digital (pisałem m.in. o niej tutaj), w której tym razem zwyciężył Onet, pokonując serwisy Weszło!, Sport.pl i grupę Polska Press. Jury doceniło jeden z największych krajowych portali za poważne podejście do dziennikarstwa i wkładanie wysiłku w produkcję wartościowych, opiniotwórczych treści, a nie tylko płytkiej rozrywki. Bartosz Węglarczyk, który odbierał nagrodę w imieniu Onetu zwrócił uwagę, że media internetowe stają się pełnoprawnym graczem na rynku, o czym świadczą przejścia dziennikarzy ze “starych” mediów właśnie do sieci. Grand Press Digital (patronat Facebooka) to poza prestiżem czek na 10 tysięcy złotych.
grand press 2018
grand press 2018

Zwycięzcy w kategorii News (fot. Press)

Symptomatyczne, że medium internetowe, również Onet, wygrało w kategorii News. Konkretnie – Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz zostali nagrodzeni za tekst opisujący wątek afery taśmowej dotyczący premiera Mateusza Morawieckiego. We wszystkich konkursowych dziedzinach (poza News jeszcze – Dziennikarstwo Śledcze, Reportaż Prasowy/Internetowy, Reportaż Telewizyjny/Wideo i Dziennikarstwo Specjalistyczne) reprezentanci portali byli nominowani 9-krotnie. Były to publikacje, oprócz wspomnianego Onetu, także serwisów: Gazeta, Wirtualna Polska, Energetyka24, BIQdata, TVN24.pl i OKO.press. Do tego grona należy jeszcze dopisać Weszło! i Sport.pl nominowane w kategorii Digital, więc mamy razem 9 redakcji internetowych.

Grand Pressy w omówionych dziedzinach przyznało jury, ale najważniejszy tytuł, czyli Dziennikarz Roku, to już efekt głosowania redakcji. Media z całej Polski wskazały, że w 2018 roku jest nim Bertold Kittel z TVN24, współautor głośnego reportażu wcieleniowego: “Polscy neonaziści”. W pierwszej piątce głównego zestawienia znalazło się dwoje dziennikarzy pracujących w internecie: na drugim miejscu Andrzej Stankiewicz z Onetu, a na piątym Bianka Mikołajewska z OKO.press.

Bertold Kittel ze “stalówką” za 2018 rok (fot. Press)

Nawiązując na koniec do trafnej skądinąd obserwacji Bartosza Węglarczyka, że dziennikarze mediów tradycyjnych przechodzą do sieci – trzeba też dostrzec, że wyróżniani to jednak głównie ci z rodowodem prasowym lub telewizyjnym. Czyli w tym zakresie być może nie tyle rosną profesjonalnie same portale, co “stare” media (i ich przedstawiciele) chętniej wykorzystują nowe kanały jako skuteczne narzędzie. Częścią wyjaśnienia może też być fakt, że w 14-osobowym jury Grand Press tylko jedna osoba reprezentuje serwis internetowy (Katarzyna Janowska, Onet). Ale znowu – sama pochodzi z mediów tradycyjnych. Zatem wrażliwość prestiżowego konkursu może być ukierunkowana. Choć z trzeciej strony, wszystkie gazety, telewizje i radia funkcjonują też w internecie.


Wśród sponsorów i partnerów Grand Pressów były firmy IT: Huawei, Allegro, Facebook i Google. Zdobywcy nagród dostali dodatkowo modele smartfonów Mate 20 Pro.