Lekarze zastąpili pacjentce fragment czaszki wydrukiem 3D

Młoda pacjentka cierpi na przewlekłą chorobę, która spowodowała przerost kości czołowej czaszki. Kość w niektórych miejscach miała grubość od 1,5 do nawet 5 centymetrów. Powodowało to bóle głowy i w znaczącym stopniu ograniczało pole widzenia. Sytuacja była na tyle poważna, że lekarze zdecydowali o całkowitym usunięciu kości czołowej i zastąpieniu jej wydrukiem 3D. Na szczęście implant się przyjął, a po pacjentce trudno poznać, że kiedykolwiek przechodziła tak poważna operację. Gdyby nie nowatorska operacja wykorzystująca technikę druku 3D, kobieta z pewnością umarłaby z powodu ucisku wywieranego na mózg.
Lekarze zastąpili pacjentce fragment czaszki wydrukiem 3D

Protezę wykonano z trwałego plastiku (fot. Uniwersytet Medyczny w Utrechcie)

Operacja miała miejsce w maju i trwała 23 godziny, ale dopiero teraz szpital zdecydował się o niej poinformować. Zabieg chirurgiczny przeprowadził zespół pod kierownictwem doktora Bona Verweija, który ma bardzo duże doświadczenie w stosowaniu technologii druku 3D. To jednak jak do tej pory pierwszy przypadek udanego wszczepienia protezy czaszki, która nie została odrzucona. Implant wykonano specjalnie dla konkretnej pacjentki z trwałego plastiku. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości także inni pacjenci z urazami czaszki będą mogli skorzystać z tej techniki.

[banner slot=”text”]

Druk 3D jest jedną z najlepiej rozwijających się w ostatnich latach technologii. Poza chirurgią, znajduje swoje zastosowanie także w budownictwie. W ubiegłym roku informowaliśmy o tanich budynkach mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych i Francji, skonstruowanych za pomocą druku 3D. Natomiast w maju NASA zorganizowała konkurs na projekt i wykonanie domu, który mógłby znaleźć zastosowanie na Marsie. | CHIP

95-metrowy dom z drukarki 3D – już zamieszkała w nim 5-osobowa rodzina

Więcej:druk 3D