Rollbot – miękki robot, który zmienia kształt pod wpływem bodźców

Badacze z Harvardu i Politechniki Kalifornijskiej stworzyli miękkie roboty reagujące na ciepło. Miękkie, ponieważ (w odróżnieniu od twardych) naśladują organizmy żywe pod względem poruszania się i adaptacji do otoczenia. Do ich budowy wykorzystano m.in elastomery ciekłokrystaliczne (LCE). To materiały, które potrafią szybko i odwracalnie zmienić kształt. LCE reagują na wilgotność, światło i ciepło. W przypadku zawiasów konstruktorzy wykorzystali ostatnią z wymienionych właściwości. Rollbot pozornie jest kawałkiem tworzywa sztucznego o prostokątnym kształcie, jednak po zetknięciu z podłożem o temperaturze 200 stopni Celsjusza jego zawiasy zaczynają się zamykać. Następnie robot przybiera postać pięciokątnej tuby wprawianej w ruch przez drugi zestaw zawiasów osadzonych na ścianach. Po ochłodzeniu Rollbot wraca do swoich pierwotnych kształtów. Można go tak wykorzystywać wielokrotnie.
rollbot
rollbot

Oprócz Rollbota naukowcy stworzyli jeszcze inne urządzenie – z dwoma typami zawiasów, które składają się z różną szybkością mimo tej samej temperatury. Podobnie jak w origami, poszczególne elementy zginają się w określonych sekwencjach. Przyszłe roboty miękkie reagujące na ciepło będą mogły przybierać dużo bardziej złożone kształty. Aktywne zawiasy sprawiają, że takie mechanizmy są bardziej przewidywalne w działaniu – można kontrolować ich kształty oraz precyzyjnie programować funkcje.

Elastomery ciekłokrystaliczne są często wykorzystywane do tworzenia podobnych konstrukcji. W lipcu zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Suzhou w Chinach zbudował robotycznego ślimaka. Ślimak o długości centymetra reaguje na wiązkę lasera, dzięki której może powolutku pełzać (50 razy wolniej od zwykłego mięczaka). Do wprawienia go w ruch potrzebna jest warstwa sztucznego śluzu. Miękkie roboty mogą być wykorzystywane w medycynie, szczególnie w chirurgii. Dzięki temu, że są zmiennokształtne, będą potrafiły poruszać się wewnątrz organizmu. Sprawdzą się też w roli sprzętu rehabilitacyjnego i przy budowie egzoszkieletów, które nie ograniczają ruchów. Kolejne ciekawe zastosowanie to praca w głębinach oceanów. Miękkie roboty można zaprogramować tak, by poruszały się jak morskie stworzenia, dla których woda nie jest przeszkodą. | CHIP

Naukowcy za pomocą drukarki 3D stworzyli płaszczkę-cyborga

Więcej:robotyka