Miękki robot sprawi, że wszczepiony rozrusznik się nie zepsuje

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, ośrodka badawczego AMBER i National University of Ireland Galway, stworzyli miękkiego robota, który przedłuży funkcjonowanie wszczepialnych urządzeń medycznych w organizmach. Jest on elastyczny i można go wszczepić do organizmu. Robot jest miękkim dynamicznym zbiornikiem. I przypomina kapsułę, która otacza aparaturę. Tym samym pełni rolę bufora pomiędzy tkankami, a urządzeniami medycznymi. Uruchamia się go mechanicznie. Za pomocą drgań, a także zmieniając swój kształt, miękki robot może modyfikować typowe reakcje obronne organizmu.  Dzięki temu nie dopuści do tworzenia się torebek włóknistych wokół wszczepialnych urządzeń medycznych. To zaś zapobiegnie awariom aparatury.
miękki robot
miękki robot

Torebki włókniste mogą pojawić się wokół wszczepialnych wyrobów medycznych. I to niezależnie od tego, czy chodzi o implanty piersiowe, czy też rozruszniki serca. Najpierw je otaczają, by z czasem deformować, lub uniemożliwiać ich poprawne działanie. Dlatego też w niektórych przypadkach niezbędne są kolejne operacje. Z powodu reakcji organizmu, żywotność aparatury medycznej nie jest odpowiednio długa. Naukowcy wskazują, że nawet 30% awarii urządzeń ma swoją przyczynę w opisanym powyżej procesie. W przypadku rozruszników serca wskaźnik ten wynosi nawet 50%.

[banner slot=”text”]

Już ostatnio wskazywaliśmy, że miękkie roboty mają szerokie zastosowanie. Medycyna, a szczególnie chirurgia, jest dziedziną, w której ich zmiennokształtność może być bardzo pomocna. Dzięki niej, miękkie roboty ułatwiają rozprowadzanie leków po organizmie. Mogą też być wykorzystywane do budowy sprzętu rehabilitacyjnego i egzoszkieletów. | CHIP

Więcej:robotyka