Karty graficzne Intela w czerwcu 2020 roku? Raja Koduri sugeruje, że tak

Wszystko wskazuje na to, że Intel wywiąże się z ubiegłorocznych zapowiedzi. W czerwcu 2018 roku, Brian Krzanich (dziś już były prezes Intela) potwierdził, że karty graficzne “niebieskich” pojawią się (ponownie) w 2020 roku. Teraz nowe światło na nieco dokładniejszą datę rzucił Raja Koduri – szef zespołu tworzącego nowe karty. Na swoim koncie na Twitterze umieścił fotografię tylnej części Modelu X Tesli. Tablica rejestracyjna “Think Xe” i czerwiec 2020 wskazują, że GPU Intela możemy spodziewać się na targach Computex w Tajwanie.
raja koduri
raja koduri

Architektura podzespołów Intela ma być w pełni skalowalna. To znaczy, że spotkamy je w każdym segmencie. Od zintegrowanych GPU, przez niską półkę, aż do kart graficznych dla najbardziej wymagających i superkomputerów. Jak pisaliśmy w sierpniu, Intel Xe zostaną wykonane w technologii 10 nanometrów. Profesjonalne modele będą wykorzystywały sprzętowe śledzenie promieni (ray-tracing). Raja Koduri wspominał wcześniej o tym, że strategia Intela będzie realizowana przez 2 lub 3 lata. Stąd możemy spodziewać się, że karty będą pojawiały się stopniowo.

O tym, że na rynek trafią samodzielne karty graficzne Intela było wiadomo już od momentu, w którym Raja Koduri, pracujący wcześniej dla AMD, objął u “niebieskich” stanowisko starszego wiceprezesa i głównego architekta układów GPU. W maju 2018 roku pojawiły się doniesienia, jakoby karty Intel Xe miały się pojawić już na targach CES 2019. Tymczasem Consumer Electronics Show minęły, a o wspomnianych GPU usłyszeliśmy ponownie dopiero w sierpniu tego roku. Wówczas Raja Koduri wspomniał o zakresie cen nowych podzespołów. Widełki są dość szerokie, bo mówimy o kwotach od 100 dolarów (ok. 390 złotych) do nawet 600 dolarów (ok. 2400 złotych). | CHIP