Ograniczasz niebieskie światło wieczorem? Być może niepotrzebnie

Jeśli do tej pory natknęliście się na informacje o niebieskim świetle, to jest spora szansa, że było ono przedstawiane jako powód licznych dolegliwości. Męczyło oczy, mogło powodować bóle głowy, a nawet nieostre widzenie. Więcej – to właśnie niebieskie światło miało mieć negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Z jego powodu mieliśmy później chodzić spać, a potem wstawać niewyspani. Wszystko przez zaburzenia poziomu melatoniny, spowodowane złowrogim wpływem niebieskiego światła.
niebieskie światło
niebieskie światło

Nic więc dziwnego, że producenci elektronicznych urządzeń wzięli sobie do serca przestrogi naukowców i najpierw opracowali programy będące filtrem niebieskiego światła, by chwilę później umieścić stosowne funkcje w większości systemów operacyjnych, a także w monitorach (np. tych Asusa z funkcją Low Blue Light).

Filtry uspokoiły sumienia i pozwoliły stwierdzić, że robimy co w naszej mocy, żeby uchronić się przed niepożądanym, wysokoenergetycznym światłem widzialnym. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze opublikowali wyniki badania, zgodnie z którymi niebieskie światło nie jest winowajcą naszej wiecznej senności i piekących oczu. A już na pewno nie mogą na nie skarżyć się myszy. Według badaczy, wbrew temu, co do tej pory twierdzono, patrzenie na przyćmione, ale chłodne światło nocą, zaś ciepłe w ciągu dnia jest korzystne dla naszego codziennego funkcjonowania.

Naukowcy przekonują, że przecież zmierzch jest odbieramy jako ciemniejszy, ale też bardziej niebieski od światła dziennego. Dlatego używanie jakichkolwiek filtrów wieczorami może dostarczać naszym mózgom innych sygnałów niż zamierzaliśmy. Niewielkiej zmianie jasności, która w tym przypadku jest istotna, towarzyszą barwy pasujące raczej do dnia. Żeby to potwierdzić, sprawdzili działanie niebieskiego i żółtego światła na myszach, bez ingerowania w jasność obrazu. Okazało się, że niebieskie światło miało mniejszy wpływ na funkcjonowanie gryzoni.

[banner slot=”text”]

Naukowcy w swoim badaniu podkreślają, że nie są pewni, co do takiego samego wpływu oświetlenia na ludzi. Jednak ich zdaniem efekt ten może być taki sam u innych ssaków (w tym homo sapiens). Naukowcy nie podważyli też innych, negatywnych skutków wpatrywania się w niebieskie ekrany. | CHIP

WARTO PRZECZYTAĆ:

Hiszpańscy naukowcy: niebieskie światło smartfonów uszkadza siatkówkę oka