kontroler

Ojciec stworzył kontroler do Switcha dla swojej niepełnosprawnej córki

9-letnia córka Rory'ego Steela cierpi na dziedziczną spastyczną paraplegię. Jest to choroba genetyczna, która charakteryzuje się osłabieniem siły mięśni kończyn. Do tej pory dziewczynka nie była w stanie grać na żadnym urządzeniu.

Ava nie jest w stanie poruszać palcami dłońmi w taki sposób jak robi to zdrowa osoba. Z tego powodu nie może ona obsługiwać żadnego pada do konsoli. Dziewczynka uwielbiała jednak oglądać jak na Nintendo Switch gra jej tata. Chcąc uszczęśliwić córkę i swojego syna, który także boryka się z tą samą chorobą, mężczyzna postanowił opracować kontroler dla swoich dzieci.

Za bazę całej konstrukcji posłużył kontroler adaptacyjny Microsoftu. Po wyjęciu z pudełka urządzenie współpracuje z Xboxem lub pecetem. Rory Steel jednak znacząco go przerobił. Przede wszystkim dodał dwa duże joysticki, które jego dzieci mogą obejmować całymi dłońmi. Powiększył też znacząco wszystkie przyciski w taki sposób. Ostatecznie zaś zmodyfikował go też w taki sposób, że obsługuje konsolę Nintendo Switch. Dzięki temu dzieci mogą grać w ich ulubioną grę „Zelda: Breath of the Wild”.

Reklama

Tweet z filmikiem stał się bardzo szybko popularny. Został obejrzany już ponad milion razy. Nie uszedł też uwadze Phila Spencera z Microsoftu. Steel przyznał, że otrzymał już dwie oferty od Microsoftu i Logitecha. Firmy zaproponowały mu, by opracował udoskonaloną wersję swojego kontrolera. Projektant ma jednak zamiar udostępnić online instrukcję, która krok po kroku pozwoli każdemu na wybudowanie podobnego akcesorium.

Sterownik VR pomoże niepełnosprawnym graczom

Bardzo możliwe, że kontroler adaptacyjny Microsoftu nie jest ostatnim z serii udogodnień dla niepełnosprawnych. W ubiegłym roku opublikowano patent dotyczący gamepada dla niewidomych, który przekazywałby brajlem to, co wyświetlane jest na ekranie. Z kolei na naszym rodzimym rynku aktywnie działa też Grzegorz Bednarski, który opracował m.in. sterownik WalkinVR. Pozwala on grać w gry VR osobom poruszającym się na wózku lub mających kłopot z obsługą kontrolerów. | CHIP

4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.