Informacje o Navi 31 i potencjalnym Radeonie RX 7900 XT

Ledwie wspominaliśmy o następnej generacji kart GeForce RTX, a tu proszę, nieoczekiwanie trafiły do nas pierwsze informacje o Navi 31. Mowa więc o potencjalnym rdzeniu graficznym, który trafi ponoć do karty Radeon RX 7900 XT, czyli flagowej karty graficznej następnej generacji od AMD. 
Premiera Radeon RX 6900 XT Liquid Edition, Radeon RX 6900 XT Liquid Edition, karta RX 6900 XT Liquid Edition
Premiera Radeon RX 6900 XT Liquid Edition, Radeon RX 6900 XT Liquid Edition, karta RX 6900 XT Liquid Edition

Nowe karty graficzne nadchodzą. Maszyna przecieków ruszyła na rok przed premierami

Informacje na temat Navi 31 rozpowszechnił serwis 3DCenter, który zebrał do kupy wszystkie plotki, które pojawiły się na temat tego rdzenia graficznego w sieci. Do powiedzenia miał coś nowy gracz na “przeciekowej scenie”, czyli @greymon55, ale też forumowicz Bondrewd na Beyond3D, którzy potwierdzili słowa znanego już nam doskonale Kopite7kimi. Podawane przez niego przedpremierowe plotki nie raz i nie dwa okazywały się prawdziwe.

Czytaj też: Tajemniczy procesor Intela w Passmark. Co mogą oznaczać 24-rdzenie i 24 wątki?

Tak więc, wedle najnowszych nieoficjalnych informacji flagowy rdzeń graficzny AMD nowej generacji w postaci Navi 31 może mieć nawet 15360 rdzeni, co nie jest aż takim zaskoczeniem. Nawet jeśli obecnie flagowe GPU Navi 21 ma do zaoferowania 5120 rdzeni (procesorów strumieniujących – SP). Powodem ku temu jest obecność nie tylko tradycyjnego pojedynczego fizycznego rdzenia w pakiecie, a aż dwóch krzemowych matryc połączonych ze sobą. 

Co zdradzają nieoficjalne informacje o Navi 31?

Właśnie tak, Navi 31 ma być tym, czym domniemany rdzeń GH202 od NVIDIA, czyli niemonolitycznym GPU w formie projektu MCM (Multi-Chip-Module). Po przejściu na nową konstrukcję rdzenia AMD ma też zmienić nazwę z CU (Computing Units) na WGP, czyli Workgroup Processors. Tych w przypadku Navi 31 ma przypadać po 30 na jedną matrycę, a każdy z tych WGP ma posiadać po 256 procesorów. Matematycznie wszystko się zgadza, bo 2*30*256 daje całe 15360 jednostek cieniujących, rdzeni FP32, czy procesorów strumieniowych – zależnie od tego, do jakiej nazwy już przywykliście. 

Czytaj też: Nieoficjalne ceny Radeon RX 6600. Znamy zarówno MSRP, jak i te rynkowe

Sama domniemana zmiana nazwy z CU na WGP jest głębsza, niż może się wydawać, bo to oznacza, że GPU zostanie podzielone na grupy robocze jako takie, a nie grupy robocze zawierające jednostki obliczeniowe. 

Wspomniany wyżej gremon55 dorzucił też cegiełkę od siebie na temat domniemanego Radeona RX 7900XT. Według niego model z Navi 31 nadal pozostanie przy 256-bitowej magistrali pamięci, ale wzbogaci ją o 512 MB Infinity Cache. To jasno tłumaczy powód tak teoretycznie skromnej magistrali, która korzystając z półgigabajtowego tworu AMD ma uwolnić karty od prądożernych magistrali dla zwykłej pamięci VRAM. To zupełnie odmienny rodzaj pamięci podręcznej, działający jako „wzmacniacz przepustowości”, z którego to GPU może korzystać w czasie rzeczywistym. 

https://twitter.com/greymon55/status/1415837736943054856

Czytaj też: GeForce RTX 3000 LHR porażką? Producenci ponoć nawet ich nie produkują

Finalnie spekulacje na temat premiery kart na bazie architektury RDNA3 od AMD wspominają o premierze w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku. Obok Navi 31 pojawią się oczywiście najpewniej Navi 32, 33 i 34 dla mniej wydajnych modeli. Miejmy tylko nadzieję, że nowe podejście MCM nie będzie negatywnie rzutowało na dostępność modeli, a do momentu premiery nowych kart graficznych sytuacja na rynku się ustabilizuje.