Miękka robotyczna dłoń zagrała w Super Mario Bros

Naukowcy z University of Maryland pod przewodnictwem adiunkta Ryana D. Sochola w swoich dążeniach do robotycznej rewolucji opracowali coś ciekawego. Czymś czymś jest miękka robotyczna dłoń wydrukowana w 3D, trójpalczasta i na tyle zaawansowana, że jest w stanie zagrać w Super Mario Bros.
Miękka robotyczna dłoń, Super Mario Bros
Miękka robotyczna dłoń, Super Mario Bros

Miękkie roboty mają szereg zalet nad tradycyjnymi odpowiednikami

Dążenie do robotów już dawno obrało dwa kierunki. Jeden obejmuje ich produkcję z twardych, napędzanych siłownikami i serwomechanizmami elementów, a drugi obejmuje miękkie materiały i sterowanie poprzez zmiany ciśnienia. Oba podejścia mają swoje wady i zalety, ale to drugie podejście jest tańsze, bardziej bezpieczne dla otoczenia, prostsze i najwyraźniej nie aż tak nieskuteczne.

Czytaj też: USA testuje satelity CubeSat z HBTSS przeciw pociskom balistycznym

W miękkich robotach, czy jak tutaj, robotycznych dłoniach, nie trzeba opracowywać złożonych i uzależnionych od siebie bezpośrednio elementów mechanicznych. Nie trzeba w nich prowadzić osobnej linki kontrolnej dla każdej ruchomej części i finalnie ich napędzenie nie jest aż tak energochłonne. Jak więc korzystając z tych wszystkich przewag, ta nowa miękka robotyczna dłoń poradziła sobie w praktyce?

Jak działa miękka robotyczna dłoń?

W publikacji w Science Advances możemy przeczytać, jak dokładnie ta miękka robotyczna dłoń zyskała możliwość grania w jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na rynku. Wykorzystała do tego oryginalny kontroler Nintendo i nie tylko zdołała poruszać wąsatym Marianem, ale też ukończyć jeden z poziomów w czasie krótszym niż 90 sekund.

Czytaj też: Nowy myśliwiec Rosji na pierwszych teaserach

Jej trzema palcami steruje oddzielny kompresor, który manipuluje powietrzem każdego z nich za pośrednictwem jednego gumowego węża. Na jego końcu znajdują się trzy nieelektryczne urządzenia w postaci “płynnych tranzystorów”, które zostały zaprojektowany tak, aby otwierać się i przepuszczać powietrze do odpowiedniego palca w odpowiedzi na inne ciśnienie powietrza – niskie, średnie lub wysokie.

Manipulacja powietrzem i palcami nie jest jednocześnie specjalnie trudna i sprowadza się do tego, że kiedy powietrze wpływa przez wężyk, palec kurczy się i jest skierowany w dół. Całkowite zatrzymanie przepływu powietrza powoduje, że wszystkie trzy palce unoszą się do pozycji neutralnej, co umożliwia dokładne sterowanie każdym z nich.

Czytaj też: Polska kupi czołgi Abrams od USA. Znamy szczegóły zakupu M1A2 SEPv3

Naukowcy mają teraz nadzieję, że zaadaptują tę technologię do zastosowań takich jak konfigurowalne protezy, narzędzia chirurgiczne i urządzenia rehabilitacyjne. Ułatwią też innym zespołom zrobienie tego samego, bo swobodnie udostępniają wszystkie swoje pliki projektowe, aby przyspieszyć rozwój.