Mobilne procesory Intel Alder Lake wyciekły. Co szykuje nam firma w Core 12. generacji?

Konto HXL na Twitterze wyjawiło właśnie w szczegółach mobilne procesory Intel Alder Lake z podziałem na segmenty. Na dokładne modele wprawdzie liczyć co nie macie, ale i tak jedna plansza z prezentacji mówi więcej, niż moglibyśmy na ten moment oczekiwać. Dlaczego? Bo premiera procesorów Intel Alder Lake będzie miała miejsce dopiero za kilka tygodni.
Mobilne procesory Intel Alder Lake, Mobilne Intel Alder Lake
Mobilne procesory Intel Alder Lake, Mobilne Intel Alder Lake

W ramach 12. generacji procesorów Intel połączy wiele technologicznych nowinek, bo własny 10nm proces technologiczny oraz zupełnie nową architekturę w formie rdzeni heterogenicznych. Mowa o wysokowydajnych rdzeniach „Golden Cove” i tym energooszczędnym, mniej wydajnym o niskim poborze mocy „Gracemont”. Otwiera to możliwość opracowania interesujących procesorów o możliwie najlepszym wyważeniu wydajności i energooszczędności.

Czytaj też: Domniemana data premiery Radeon RX 6600 XT od AMD

Intel doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na rynek szykuje łącznie aż sześć serii procesorów mobilnych Alder Lake. Liczyć możemy na różne i liczne kombinacje liczby dużych i małych rdzeni oraz możliwie najlepszy stosunek tych dużych rdzeni do małych. Przede wszystkim dlatego, że oba rodzaje rdzeni działają na zupełnie innym poziomie pod kątem wydajności i poboru mocy.

Czytaj też: Gigabyte pokazuje swoje płyty kompatybilne z Windowsem 11

Mobilne procesory Intel Alder Lake

Sześć wspomnianych rodzin sprowadzi się do układów przeznaczonych do sprzętów możliwie najbardziej kompaktowych, tych do mobilnych sprzętów ze średniej półki i wreszcie tych najwydajniejszych. Jednoznacznie określa to TDP, wahające się od 5 do nawet 55 watów oraz rodzaj jednego z trzech pakietów. S-BGA najpewniej posiada dodatkowe piny do obsługi zwiększonych wymagań w zakresie zasilania lub szerszym we/wy PCI-Express, podczas gdy wydanie M jest najbardziej podstawowe i najmniejsze.

Zacznijmy może od najwydajniejszych planowanych procesorów mobilnych Alder Lake, wśród których znajdziemy jednostki w konfiguracji rdzeni (wydajny/energooszczędny) 8/8 w połączeniu z 32 blokami EU w formie zintegrowanego rdzenia graficznego. To mało, ale nic w tym dziwnego, bo w tym segmencie iGPU służy tylko jako sprzęt do ograniczenia pożeranej energii przy niewymagających zadaniach. Na pokładzie tych laptopów ewidentnie znajdą się dedykowane karty graficzne.

Czytaj też: Technologia wokół człowieka: mówi Huawei w najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju

Dlatego też segment procesorów o TDP 12-45W posiada już głównie 96 EU, aby przy laptopach bez karty graficznej zapewnić jako-taką wydajność. W tym segmencie różnice są jednak ogromne i nic dziwnego, bo te modele o niskim TDP posiadają aż 8 “małych rdzeni” i tylko dwa duże, podczas gdy te o najwyższym TDP łączą już w jednym pakiecie konfiguracje 6/8 i 4/8. Zestawienie zamyka najbardziej energooszczędne rozwiązania w układzie 1/4, ale z przyzwoitym zapleczem graficznym, które trafią do bardzo cienkich laptopów albo tabletów.