Co powiecie na magnetyczne przełączniki Void w klawiaturze? Przy nich te mechaniczne się chowają

Chociaż przełączniki mechaniczne wydają się pewną nowością, to ich podstawy sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Czy więc godzi się pozostawać przy tak archaicznych na poletku technologii rozwiązaniach? Jak na razie, godzimy się na to, ale już teraz w sieci znajdziemy pomysły na nowy wymiar “klikania”, czego przykładem są te magnetyczne przełączniki Void.
magnetyczne przełączniki Void w klawiaturze, magnetyczne przełączniki Void, przełączniki Void, magnetyczne przełączniki
magnetyczne przełączniki Void w klawiaturze, magnetyczne przełączniki Void, przełączniki Void, magnetyczne przełączniki

W przełącznikach mechanicznych schemat działania jest prosty i opiera się na wypychającej klawisz sprężynce i metalowych stykach, których połączenie przy każdym kliku generuje stosowny sygnał elektryczny odbierany przez komputer. Chociaż względem membranowych odpowiedników te mechaniczne są trwalsze i działają zwyczajnie lepiej, to pomimo całej masy wariantów i różnych firm, ich sposób działania nie uległ zmianie na przestrzeni dekad.

Czytaj też: Wydajność Intel DG2-128EU, czyli rdzenia graficznego dla karty graficznej z dolnej półki

Do produkcji magnetyczne przełączniki Void nie wymagają wiele. Wystarczy drukarka 3D i kilka magnesów

Doczekaliśmy się wprawdzie wersji optycznych, gdzie styki zastępuje wiązka lasera, ale sprężynka jak była, tak nadal jest, co wcale nie znaczy, że nie można jej czymś zastąpić. W przypadku przełączników Void funkcję sprężynki realizują oddziałujące na siebie nawzajem magnesy. Nie są to jednak przełączniki produkowane jeszcze przez jakąś firmę, a jedynie domowy eksperyment niejakiego Riskable 3D Printing, którego znajdziecie na YouTube.

Jego dziełem zainteresował się niedawno kanał Chyrosran22, przeprowadzając dokładne wyjaśnienie i pokaz tego, na co stać magnetyczne przełączniki Void. Ich działanie opiera się na trzech magnesach, z czego dwa z nich są spolaryzowane tak, aby wzajemnie się przyciągać, a trzeci odpowiada za wypychanie klawisza w górę po aktywacji. W spoczynku para związanych ze sobą magnesów jest ze sobą połączona poprzez plastikową wstawkę, a każdy klik oddziela je od siebie, co zapewnia charakter pracy typu Tactile, czyli z wyczuwalnym klikiem.

Czytaj też: Google zapowiedziało chipset Tensor. Produkujący Snapdragony Qualcomm uspokaja

Aktywacja jest z kolei sygnalizowana z wykorzystaniem efektu Halla, czyli opiera się na zmianie natężenia pola magnetycznego, które nieustannie monitoruje czujnik i generuje napięcie, kiedy wykryje konkretną wartość. Jako że wszystko bazuje na magnesach, zużycie przełączników jest zerowe przez brak bezpośrednich styków, a ich charakter działania można łatwo zmieniać poprzez zmianę grubości plastikowej podkładki między parą magnesów.

To buduje każdy magnetyczny przełącznik Void

Czytaj też: Windows 365 – czym jest i ile kosztuje?

Najlepsze jest to, że w teorii każdy może stworzyć przełączniki tego typu we własnym domu z użyciem drukarki 3D, personalizując każdy szczegół pracy przełącznika. Trudno jednak przewidzieć, jaka przyszłość czeka magnetyczne przełączniki Void i czy kiedykolwiek doczekamy się ich w masowej produkcji.