Wydajność 16-rdzeniowego i 24-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S wyciekła

Światło dzienne ujrzał kolejny test próbki inżynieryjnej nadchodzącego CPU Intela, którego w UserBenchmark doszukał się działający już od wielu lat na “rynku przecieków” TUM_APISAK. Sprawa rozbija się o 16-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S, czyli w domniemaniu ten najwydajniejszy.
Wydajność 16-rdzeniowego i 24-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S, wydajność procesora Intel Alder Lake-S, procesora Intel Alder Lake-S
Wydajność 16-rdzeniowego i 24-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S, wydajność procesora Intel Alder Lake-S, procesora Intel Alder Lake-S

Kolejny wyciek możliwości procesora Intel Alder Lake-S

Na samym początku warto wspomnieć dwie ważne kwestie – UserBenchmark faworyzuje procesory Intela i od dawna jest uznawany za jeden z najgorszych benchmarków do sprawdzania wydajności CPU. Jednak jak to w przeciekach, nie możemy wybrzydzać, bo dopiero oczekuje się, że procesory Intel Alder Lake-S razem z płytami głównymi z chipsetem Z690 zostaną wprowadzone na rynek 27 października. Trochę więc poczekamy.

Czytaj też: Nieoficjalna data premiery kart graficznych Intela dla graczy

Czekać jest z kolei na co, bo te produkty Intela będą rewolucyjne na kilku frontach. Zapewnią wsparcie PCIe 5.0 i DDR5, odmienią dotychczasowy kształt gniazda z kwadratowego na prostokątny, będą pierwszymi 10 nm procesorami desktopowymi Intela (teraz ten proces nazywa się mianem Intel 7), a przede wszystkim wykorzystają technologię Intel Hybrid, czyli heterogeniczną strukturę rdzeni o dwóch przeznaczeniach. Przeskok technologiczny będzie więc ogromny, co akcentuje rola Microsoftu i Windowsa 11, gdzie procesory Alder Lake będą spisywać się najlepiej.

Patrząc na wspomniany test nieznanego układu, ten nie miał najlepiej. Jego taktowanie jest niskie, a test został przeprowadzony na Windowsie 10 z wykorzystaniem 16 GB pokładu pamięci DDR5-4800. Omawiany wpis w UserBenchmark opisuje 16-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor Intel Alder Lake-S, wskazując jego 30 MB pamięci podręcznej L3 i podział na 8 rdzeni Golden Cove, czyli tych wydajnych z HyperThreadingiem oraz 8 rdzeni Gracemont (energooszczędnych).

Czytaj też: Flagowe karty graficzne nowej generacji AMD i NVIDIA przerażą zużyciem prądu?

Wydajność 16-rdzeniowego i 24-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S nie sprawia spektakularnego wrażenia

Wpis wspomina o podstawowym taktowaniu 1,8 GHz i średnim taktowaniu turbo na poziomie 3.05, co wskazuje, że poddawany testom procesor albo jest bardzo wczesną wersją, albo nieflagowym wariantem, za którego możemy go uznać przez liczbę rdzeni. W innym przecieku niepotwierdzonym żadnym testem czy wpisem w bazie danych, domniemany Intel Core i9-12900K chwalił się taktowaniem Turbo dla jednego rdzenia na poziomie 5,3 GHz i 3,9 GHz dla kolejno dużych i małych rdzeni.

Czytaj też: Premiera Radeon RX 6600 XT. AMD ujawniło nową mainstreamową kartę graficzną

Serwis Wccftech postanowił porównać uzyskane przez tę próbkę inżynieryjną wyniki w UserBenchmark, wykazując, że jego wydajność jednordzeniowa nie dorównuje nawet Core i9-10900K (112 vs 152 punktów), ale to nic dziwnego, zważywszy na tak niskie taktowanie. Z kolei w operacjach wielowątkowych sprawa miała się już znacznie lepiej. Wcześniej nieoficjalne wyniki wskazywały, że domniemany Core i9-12900K przewyższy 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 9 5950X pod kątem wydajności