Najwyraźniej Apple zrobiło kawał dobrej roboty z A15 Bionic

Powoli na rynek zbliża się nowy układ SoC Apple w postaci A15 Bionic. Nie jest to szczególnym zaskoczeniem po tym, jak świetny okazał się A14 Bionic. Wspominamy o tym nie bez powodu, bo jego temat wpadło do nas właśnie więcej informacji za sprawą wpisu na Clien.
Apple A15 Bionic, A15 Bionic, APple
Apple A15 Bionic, A15 Bionic, APple

Kiedy przed rokiem Apple prezentowało swój SoC A14 Bionic, firma jasno dała do zrozumienia konkurencji, że jako producent chipsetów, jest godnym przeciwnikiem na rynku. Połączenie 5 nm procesu, 6-rdzeniowego CPU, 4-rdzeniowego GPU i 16-rdzeniowego procesora Neural Engine przełożyło się na 11,8 miliarda tranzystorów, a choć jego wydajność ciągle imponuje, to konkurencja nie śpi i przykład Exynosa 2200 pokazuje, że Apple musi się już zbroić. To zresztą właśnie robi, na co wskazują najnowsze przecieki dotyczące A15 Bionic.

Czytaj też: Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga? Exynosy z mRDNA mogą przybrać nowe oblicze

Apple A15 Bionic nadchodzi

Wedle spekulacji, A15 Bionic zadebiutuje razem z najnowszymi smartfonami iPhone, czyli “trzynastkami” i są szanse, że przez dłuższy czas będą one najwydajniejszymi smartfonami na rynku. Nowy wyciek z testu syntetycznego wskazuje bowiem, że ten nadchodzący SoC bije na głowę wszystkich konkurentów… choć idealny nie jest, bo łapie małą czkawkę przez zbyt wysokie temperatury. Wyprodukowany zostanie z kolei z użyciem ulepszonego 5 nm procesu TSMC (N5P).

Czytaj też: Nieoficjalna data premiery Intel Core 12. generacji, czyli kiedy zadebiutuje Alder Lake?

Na samym początku trzeba podkreślić, że specyfikacji A15 Bionic nie znamy. Może więc ciągle oferować tę samą konfigurację rdzeni, ale zapewniać jednocześnie wyższą wydajność za sprawą czy to taktowania, czy ulepszonej architektury. Finalnie więc GPU w A15 Bionic ciągle może sprowadzać się do 4-rdzeniowego układu. Jednak wyniki wydajności w Manhattan 3.1 z użyciem GFXBench pokazują, że rozkłada on konkurencję na łopatki, osiągając średnią liczbę klatek na sekundę rzędu 198 w pierwszej próbie i od 140 do 150 FPS w drugiej próbie. Oznacza to, że procesor ma problemy z temperaturą.

Czytaj też: Test Xblitz V3 4K Magnetic. Sprawdzamy wideorejestator z górnej półki

Jednak pomijając ten problem, A15 Bionic jest wydajniejszy w porównaniu z obecnym flagowym A14 Bionic, który w tym samym teście osiąga ~146,4 FPS. Przewyższa nawet wyjątkowe GPU w nadchodzącym Exynosie 2200 na bazie technologii AMD, bo ten procesor graficznych również w ramach przecieków, wskazał na wydajność około 170/182 FPS.