Nieoficjalna data premiery Intel Core 12. generacji, czyli kiedy zadebiutuje Alder Lake?

To, że premiera rodziny procesorów Alder Lake będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, to pewne. Jednak informacje dotyczące dokładnego terminu wskazywały do tej pory tylko na powiązanie z debiutem Windowsa 11. Powód? Ważny związek między działaniem heterogenicznych CPU w tym systemie (odsyłam do artykułu o Intel Thread Director). Windows 11 ma tymczasem oficjalnie zadebiutować 5 października, więc wedle najnowszych informacji, nieoficjalna data premiery Intel Core 12. generacji nie zgrywa się z tym terminem.
Gorąco i prądożernie, procesor Intel Alder Lake-s w stress teście, Intel Alder Lake-s
Gorąco i prądożernie, procesor Intel Alder Lake-s w stress teście, Intel Alder Lake-s

Dzięki jednemu z największych serwisów technologicznych na świecie, data premiery Intel Core 12. generacji przestała być tajemnicą

Tak przynajmniej wynika z najnowszych informacji serwisu Wccftech, który bazuje na informacjach od swoich anonimowych źródeł. Wedle nich premiera Intel Core 12. generacji nie odbędzie się w tym samym czasie, co zaplanowane na 27 października wydarzenie Intel Innovation. Poczekamy na to trzy tygodnie, bo na tej konferencji Intel ma tylko zapowiedzieć swoje nowe produkty. Ta “twarda”, a nie tylko “papierowa” premiera ma mieć ponoć miejsce 19 listopada.

Czytaj też: Uważajcie na dyski SSD z nieznanych źródeł. Farmerzy Chii zaczęli je sprzedawać

Wtedy mamy doczekać się globalnej dostępności procesorów Alder Lake, jak również płyt głównych z chipsetem Z690. Tylko te będą dostępne przez pierwsze tygodnie, jako najbardziej zaawansowane i tym samym najdroższe. Premiera tych tańszych, czyli H670, B660 i H610, będzie miała miejsce dopiero na początku przyszłego roku, ale co ciekawe, Z690 nie będzie tym najwydajniejszym. Intel ma ponoć w planach powrót do segmentu HEDT, co sprowadzi się do chipsetu X699.

Dwa procesory Intel Alder Lake przetestowane, procesory Intel Alder Lake, Intel Alder Lake

Będą to tym samym pierwsze płyty główne kompatybilne z pamięciami DDR nowej generacji (DDR5), ale z zachowaniem wstecznej kompatybilności z DDR4. Jednak na ich kupienie poczekamy od tego momentu ponad dwa miesiące i coś czujemy, że będą to miesiące jeszcze bardziej wypełnione przeciekami, których do tej pory wcale nie brakowało. Bowiem im data premiery Intel Core 12. generacji bliżej, tym więcej informacji do nas trafia, choć po wydarzeniu Intel Innovation wszystko powinno być już jasne.

Czytaj też: Elementy procesorów będą jeszcze mniejsze. Litografia EUV będzie dalej przesuwać granice miniaturyzacji

Na ten moment wiemy m.in., że Intel planuje początkowo wprowadzić na rynek głównie wydajniejsze procesory Core, aby postąpić podobnie, jak z płytami głównymi (oferować możliwie najdroższe i najwydajniejsze sprzęty). Flagowy Intel Core i9-12900K połączy 16 rdzeni (8 P-Cores i 8 E-Cores), oferując 24 wątki i odznaczając się TDP na poziomie 125 W. Nie zabraknie też wariantów na rynek mobilny i do wspomnianego segmentu HEDT.

Czytaj też: USB OMG to przewód, przez który możecie stracić wszystko

Ostatnio jeden z przecieków ujawnił nawet nieoficjalne ceny kilku Core 12. generacji, z których wynika, że Core i9-12900K kupimy w cenie 741 euro z włączeniem podatków. Mniej, bo 708 euro, zapłacimy za ten sam układ, ale bez zintegrowanego rdzenia graficznego. Dalej znajdziemy już i7-12700 w wersji z i bez iGPU (kolejno 520 i 487 euro) oraz podobnie potraktowane i5-12600 w cenie kolejno 358 i 326 euro.