Z czym zawalczy najwydajniejsza karta Intel Arc? Firma wskazała konkurencyjne modele

Wczoraj do sieci wpadły szczegóły co do tego, jaką wydajność na ten moment oferuje najwydajniejsza mobilna karta graficzna Intela z DG-512EU, czyli z flagowym rdzeniem graficznym. W skrócie? Jest źle, ale najwyraźniej jest to spowodowane wczesną wersją GPU, jak wskazują najnowsze informacje na temat tego, z czym zawalczy najwydajniejsza karta Intel Arc.
flagowa karta graficzna Intel Arc z rdzeniem Alchemist, Wydajność flagowa karta graficzna Intel Arc, flagowa karta graficzna Intel Arc
flagowa karta graficzna Intel Arc z rdzeniem Alchemist, Wydajność flagowa karta graficzna Intel Arc, flagowa karta graficzna Intel Arc

Najwydajniejsza karta Intel Arc rzuci rękawicę konkurencji “z górnej średniej” półki?

Wprawdzie na ten moment Intel nie wspomniał o tym wprost, ale ponoć wskazał na takie informacje w niedostępnej publicznie prezentacji. Wiemy o tym od niejakiego Greymon55 z Twittera, który już nie raz i nie dwa udostępniał szczegóły produktów wszelakiej maści sprawdzające się albo w innych przeciekach, albo już podczas samych oficjalnych premier.

Czytaj też: Oto referencyjne gamingowe laptopy NUC X15 Intela. Core 11. generacji i karty NVIDIA na pokładzie

https://twitter.com/greymon55/status/1435186539441524740

Teraz z kolei Greymon55 twierdzi, że Intel celuje w wydajność kart graficznych pokroju modelu GeForce RTX 3070 od NVIDIA (TDP: 220 W) oraz Radeon RX 6700 XT od AMD (TDP: 230 W). Mają dokonać tego modele o TDP na poziomie 175-225 watów. Na podstawie wcześniejszych przecieków wywnioskowaliśmy, że w grę wchodzi tym samym najwydajniejsza karta graficzna Intel Arc, choć wcześniej wspominano o TDP na poziomie 225-275 watów.

Czytaj też: AMD tnie ceny procesorów Ryzen 5000 przed premierą Alder Lake

Na ten moment jednak prezes Intela oficjalnie wspomniał tylko o tym, że po raz pierwszy w historii segment graficzny firmy będzie w stanie wywoływać presję na firmie NVIDIA. Wprawdzie nie ma co liczyć na to, że pierwsze karty będą dorównywały flagowym kartom na rynku, ale na całe szczęście uderzą w największy, bo mainstreamowy rynek.

Szczegóły architektury procesorów graficznych Alchemist

Procesor graficzny Alchemist będzie składał się z rdzeni Xe, które będą grupowane w tak zwane Render Slice. Każdy z rdzeni będzie się składał z szesnastu 256-bitowych silników wektorowych i szesnastu 1024-bitowych silników matrycowych. Pod każdym Render Slice znajdą się z kolei fizyczne jednostki odpowiadające za operacje związane z Ray Tracingiem.

Czytaj też: 7 lat wsparcia i dostępności części zamiennych do smartfonów? Tego może chcieć UE

Powyżej możecie obejrzeć diagram flagowego rdzenia Alchemist, którego do tej pory rozpoznawaliśmy pod nazwą DG-512EU. Widać jego osiem Render Slice ustawionych „po cztery” w szeregu wzdłuż tak zwanego Memory Fabric, czyli po prostu rozległej pamięci podręcznej drugiego poziomu.