Powstają nowe nuklearne okręty podwodne Wielkiej Brytanii. Będą siać zniszczenie z morskich odmętów

Ledwie informowaliśmy Was o tym, że powstaje nuklearny reaktor Rolls-Royce do kopania na Księżycu i Marsie, dzięki współpracy z brytyjskim sektorem zbrojeniowym. Dziś z kolei dowiedzieliśmy się, że ta współpraca z Rolls-Royce ponownie ulegnie poszerzeniu. Wszystko przez wycenione na 170 milionów funtów prace, mające zapewnić nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne Wielkiej Brytanii. Te już ruszyły, a Rolls-Royce odegra w nich ważną rolę.
nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne Wielkiej Brytanii, myśliwskie okręty podwodne Wielkiej Brytanii, okręty podwodne Wielkiej Brytanii,
nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne Wielkiej Brytanii, myśliwskie okręty podwodne Wielkiej Brytanii, okręty podwodne Wielkiej Brytanii,

Dwa kontrakty wskazują, że nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne dla Royal Navy już powstają

Rolls-Royce, jako “jedyna firma na świecie, która zajmuje się mechaniką, elektrycznością i energią jądrową oraz oferuje pełny cykl życia potencjału nuklearnego” otrzymała jeden z dwóch kontraktów, wskazujących jasno na nowe nuklearne myśliwskie okręty podwodne. Drugą firmą, którą Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii (Royal Navy) nagrodziła kontraktem, jest BAE Systems. Te informacje nie rozniosły się jednak pocztą pantoflową, a zostały oficjalnie ujawnione światu przez sekretarza obrony, Bena Wallace’a.

Czytaj też: Nowy bezzałogowy pojazd bojowy z Izraela. Oto Rex MK II od IAI

Oba kontrakty opiewają na kwotę 170 milionów funtów (każdy po 85 mln) i mają zapewnić firmom środki na wykonanie prac projektowych i koncepcyjnych dla przyszłej klasy okrętu podwodnego o napędzie jądrowym. Te wysiłki mają trwać najbliższe trzy lata, stworzyć łącznie 350 miejsc pracy i finalnie pozwolić Królewskiej Marynarce Wojennej na wybór satysfakcjonujących rozwiązań dla okrętów podwodnych o napędzie jądrowym nowej generacji. Te zastąpią finalnie okręty obecnej klasy Astute (widoczne na zdjęciach).

Czytaj też: Bezzałogowy dron zatankował myśliwiec 5. generacji w locie. To pierwszy taki test z udziałem MQ-25 i F-35C

Wyznaczając początek nowej podróży okrętów podwodnych Royal Navy, brytyjscy projektanci i inżynierowie będą przewodzić w opracowywaniu okrętów podwodnych dla naszej Royal Navy. Ta wielomilionowa inwestycja gwarantuje, że projekty będą w stanie zastąpić nasze okręty podwodne klasy Astute po ich wycofaniu z eksploatacji, jednocześnie wspierając wysoko wykwalifikowanych pracowników– powiedział sekretarz obrony, Ben Wallace (via Naval News).

Finalnie, opracowanymi okrętami podwodnymi o napędzie jądrowym będą okręty myśliwskie, czyli takie, których głównym celem jest zatapianie wrogich statków. Zarówno tych nawodnych, jak i podwodnych.

Czytaj też: Myśliwiec Tempest 6. generacji z własnym latającym laboratorium Excalibur

Projektowanie i budowa okrętów podwodnych to jedno z najbardziej złożonych i wymagających osiągnięć inżynieryjnych, jakie podejmuje przemysł morski. Konieczne jest, aby prace nad okrętami podwodnymi nowej generacji rozpoczęły się tak szybko, jak to możliwe. Opiera się to na [pracy] niektórych z najbardziej doświadczonych krajowych ekspertów nuklearnych w dziedzinie obronności od samego początku fazy projektowania– stwierdził Ian Booth, dyrektor generalny Submarine Delivery Agency.