Przetestowano SoC Samsung Exynos 2200 z GPU RDNA2 “Voyager” od AMD

Laptopy, komputery stacjonarne, Steam Deck, Xbox Series X|S i PlayStation 5. W te rejony zawitała już architektura graficzna AMD i jak wiadomo od dłuższego czasu, trafi nawet na pokład smartfonów, bo flagowych Samsung Galaxy S22 i może nawet zwyczajnych średniaków w okrojonej wersji. Zanim to jednak nastąpi, będziemy mieli przyjemność śledzić wycieki i plotki na ten temat. Dziś nie jest inaczej, jako że właśnie przetestowano SoC Samsung Exynos 2200.
Przetestowano SoC Samsung Exynos 2200, GPU RDNA2 "Voyager" od AMD
Przetestowano SoC Samsung Exynos 2200, GPU RDNA2 "Voyager" od AMD

W najnowszym rozdziale informacji na temat układu do flagowych Samsungów przetestowano SoC Samsung Exynos 2200 i niestety wyniki nas nie powaliły

Wyciek dotyczy bazy danych Geekbench, w której to pojawił się wpis z udziałem układu SoC SM-S906B z rdzeniem graficznym “Samsung Voyager EVTA1” zaprzężonym do sterownika AMD. W teorii nie mówi nam to wiele, ale na tle wszystkich dotychczasowych przecieków, tak naprawdę wskazuje nam na wszystko, co najważniejsze. Zwłaszcza że wzmianka o GPU Voyager wyciekła już w przeszłości i bezpośrednio wskazywała właśnie na owoc współpracy między AMD i Samsungiem.

Czytaj też: Wszystko, co wiemy o Intel Arc. Podsumowujemy informacje o kartach graficznych Intela

Wchodząc w szczegóły, wpis w Geekbench ujawnia obecną specyfikacje Exynosa 2200 po stronie procesora centralnego (CPU), a nie graficznego (GPU). Ten zresztą nie podlegał w tym przypadku nawet testowi, ale że jest zdecydowanie naszym głównym bohaterem, nie sposób nie wspomnieć, że ponoć zaoferuje on 6 bloków Compute Units, które przekładają się na 384 procesorów strumieniowych.

Czytaj też: Pamiętacie, jak Intel i AMD połączyły siły? Sterowniki Kaby Lake-G przypominają

To jednak nieoficjalne informacje, bo szczegóły na temat tego procesora graficznego pozostają ciągle nieznane. Pojawiał się jednak w testach, gdzie pracując przy taktowaniu na poziomie około 1 GHz, nawet w trzecim wykonywanym pod rząd teście, wykazywał wydajność ewidentnie przebijającą graficzne poletko Exynosa 2100, który w benchmarku Aztec High nie przebijał 30 klatek na sekundę:

  • Manhattan 3.1: 127.5 FPS
  • Aztec Normal: 90.7 FPS
  • Aztec High: 39.65 FPS

Teraz jednak okazało się, że na ten moment Exynos 2200 jest słabszy od Exynosa 2100 w kwestii obliczeń z udziałem CPU. Ciągle bazuje on na architekturze ARMv8 i obejmuje jeden najwydajniejszy rdzeń o taktowaniu 2,59 GHz, trzy mniej wydajne o taktowaniu 2,5 GHz i cztery najbardziej energooszczędne, rozkręcające się do 1,73 GHz.

Czytaj też: Na szybko i byle jak? Stan nowych kart graficznych przeraża

W najnowszych testach Exynos 2200 uzyskał 1072 punkty w teście jednowątkowym i 3389 punktów w teście wielowątkowym, podczas gdy Exynos 2100 uzyskuje kolejno 1112 i 4073 punktów. To zapewne kwestia optymalizacji, czy samego środowiska testu, bo tego typu spadek jest, rzecz jasna, niczym nieuzasadniony. Nam pozostaje z kolei czekać, jako że Samsung Exynos 2200 SoC ma teraz zadebiutować z telefonami Galaxy na początku 2022 roku.