RISC-V podstawą dla kolejnego dzieła. Oto rosyjski mikrokontroler Mikron MIK32

Architektura RISC-V ciągle zyskuje na znaczeniu i na naszych oczach powstaje coś pokroju “sprzętowego Linuxa”, jeśli idzie o dostępność i potencjał zmiany oblicza technologicznego świata. Jako darmowa i ogólnie dostępna podstawa programowa dla każdego z nas, może stać się motorem napędowym ruchu odchodzenia od m.in. płatnych rozwiązań ARM, czy amerykańskich firm. Rosji należy szczególnie na tym drugim, co potwierdza ten najnowszy rosyjski mikrokontroler Mikron MIK32.
RISC-V, rosyjski mikrokontroler Mikron MIK32
RISC-V, rosyjski mikrokontroler Mikron MIK32

RISC-V jest stosunkowo młodą architekturą, bo 11 lat na rynku technologicznym tylko wydaje się długimi czasem

Za istniejącą już od 2010 roku nowatorską architekturę RISC-V odpowiadają naukowcy z UC Berkely, którzy od podstaw opracowali w ramach architektury RISC-V zestaw instrukcji procesora (ISA). Chociaż ta nadal nie jest szeroko komentowana w mediach, to powoli się to zmienia.

Czytaj też: Ceny metali ziem rzadkich rosną. Kolejny czynnik podwyżek elektroniki

Nadal znajomość i tym bardziej powszechność sprzętów opartej na tej architekturze jest bardzo niska wśród zwyczajnych konsumentów, ale w tym nie ma nic dziwnego. Nadal daleko jej nawet do poziomu popularności układów Raspberry, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Zwłaszcza w zastosowaniach nieprofesjonalnych.

Mikrokontroler MIK32 od Mikron, czyli rosyjski przejaw wykorzystania RISC-V

Przykładem tego może być Rosja, dla której architektura RISC-V jest furtką do uwolnienia się od technologii z innych, a przejawem dążenie do ujawnionego właśnie nowego układu MIK32 firmy Mikron. Ten powstał na bazie RISC-V i może być tym jednym kamyczkiem, powodującym lawinę innych w stu procentach rosyjskich sprzętów.

Czytaj też: 3nm proces TSMC drugiej generacji poprawia uzysk produkcyjny

Sam w sobie MIK32 jest mikrokontrolerem z rdzeniem RV32IMC pracującym z częstotliwością 32 MHz. Jak informuje CNX Software, jest on również wyposażony we wszystkie potrzebne typy wejść/wyjść, a w tym interfejsy I2C, UART, SPI, ADC, DAC, a także liczne zegary i kontroler przerwań. Swoją funkcjonalnością naśladują ponoć powszechnie stosowany mikrokontroler STML0 firmy ST Microelectronics.

PC z procesorem RISC-V, PC z procesorem RISC-V dla mas
PC z procesorem RISC-V

Zastosowania? Dosyć proste, bo te pokroju czujników przemysłowych, liczników gazu/wody, czy sprzętu medycznego, więc jego implementacja na dużą skalę może być obecnie problematyczna, bo działające już urządzenia tego typu mają bardzo długi cykl życia.

Czytaj też: Warszawski FabLab z nową siedzibą i wsparciem Orange. Kreatywne miejsce dla każdego

Szanse na szerszą implementacje zapewni jednak autorska platforma firmy Mikron, która ułatwia i przyspiesza potencjalne przejście. Jednak trudno wyobrazić sobie, żeby firmy bez przymusu “z góry” zaczęły wymieniać swoje mikrokontrolery. Samo powstanie MIK32 wskazuje, że RISC-V z pewnością zyskuje na popularności.