Xiaomi Smart Glasses, czyli wyświetlacze przed Waszymi oczami

Czy #Xiaomizawszeiwszędzienajlepsze? Koncepcja Xiaomi Smart Glasses właśnie zdaje się to potwierdzać. Zwłaszcza na tle ujawnionego niedawno modelu stworzonego przez Facebooka, we współpracy z firmą Ray-Ban. Xiaomi w swoich inteligentnych okularach poszło bowiem o krok dalej i jest czymś więcej, niż tylko rozszerzeniem ekranu smartfona. Problem w tym, że gigant technologiczny nie wspomniał o swoich planach wprowadzenia ich do produkcji.
Xiaomi Smart Glasses, wyświetlacze przed Waszymi oczami
Xiaomi Smart Glasses, wyświetlacze przed Waszymi oczami

Zwykle koncepcje produktów są pełne wodotrysków i funkcji, których nie da się przenieść do urządzeń produkowanych na masową skalę. Mają tylko pokazać to, co firma jest w stanie stworzyć w formie jednorazowego prototypu albo nawet nie tyle stworzyć, co pokazać na papierze lub w formie “fikuśnych” renderów. Xiaomi w tym przypadku poszło tą drugą drogą, ale przy tym wydaje się nam, że gdyby firma chciała, to przekułaby swoje Smart Glasses na rzeczywisty masowy produkt.

Czytaj też: Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC z płatnościami zbliżeniowymi. Polskie banki już są gotowe

Inteligentne okulary godne XXI wieku, czyli co potrafią Xiaomi Smart Glasses?

Ważące ledwie 51 gramów, Xiaomi Smart Glasses sprawiają wrażenie zwyczajnych, typowych okularów z nieco rozbudowanymi oprawkami. Niech jednak Was to nie zmyli, bo łącznie buduje je prawie 500 elementów, które umożliwiają działanie specjalnej wersji Androida. W oprawkach ukryto większość z nich, a mowa o 4-rdzeniowym procesorze ARM, małym akumulatorze, panelu dotykowym, 5 Mpx aparacie, przeróżnych czujnikach, modułach Wi-Fi/Bluetooth, podwójnych mikrofonach i głośniku.

Czytaj też: LEGO otwiera drugi salon w Polsce. Byłem w raju

Jednak to, co najważniejsze, sprowadza się do wyświetlacza, który generuje informacje w polu widzenia użytkownika za pomocą falowodów optycznych wytrawionych po wewnętrznej stronie prawego obiektywu. Mowa o monochromatycznym panelu MicroLED o wymiarach 2,4 x 2,02 mm z pojedynczymi pikselami wielkości 4 µm. O czytelność wyświetlanych przez niego informacji dba właśnie jednokolorowy tryb działania, dzięki któremu te informacje można odczytać nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

Proces refrakcji polega na niezliczonym odbijaniu wiązek światła, co pozwala ludzkiemu oku zobaczyć pełny obraz i znacznie zwiększa użyteczność podczas noszenia. Wszystko to odbywa się wewnątrz pojedynczego obiektywu, zamiast używania skomplikowanych systemów wielokrotnych soczewek, luster lub półluster, jak robią to niektóre inne produkty. Technologia falowodów optycznych znacznie zmniejsza rozmiar i wagę urządzenia– czytamy na blogu Xiaomi.

Czytaj też: Niedługo zadebiutuje Snapdragon Wear 5100. Zabierajcie go sobie, a dajcie nam lepsze baterie w zegarkach

Te połączenie elementów umożliwia okularom Xiaomi Smart Glasses dostarczanie informacji nawigacyjnych, tłumaczenie tekstu za sprawą wbudowanego aparatu, odbieranie i prowadzenie połączeń telefonicznych, dokonywanie interakcji z asystentami cyfrowymi, czytanie wiadomości czy robienie zdjęć.