Bojowe pojazdy Stryker będą przypalać wrogie drony mikrofalami

W ramach strategicznego porozumienia między General Dynamics Land Systems a Epirus Inc., bojowe pojazdy Stryker sięgną po specjalny system broni energetycznej, aby radzić sobie z wrogimi rojami dronów. Nie będzie to jednak ich pierwszy związek z tego typu podsystemem.
Bojowe pojazdy Stryker będą przypalać wrogie drony mikrofalami

Wcześniej informowaliśmy Was o połączeniu Strykera z DE M-SHORAD – laserem Directed Energy-Maneuver Short-Range Air Defense pomyślanym specjalnie do obrony przed zagrożeniami powietrznymi, czyli przede wszystkim wrogimi dronami. Ten może bowiem przepalać zarówno ich obudowy, jak i śmigła, doprowadzać do detonacji pokładowych materiałów wybuchowych czy powodować awarie systemów elektronicznych. Integracja HPM firmy Epirus z Los Angeles na Strykerach jest więc kolejnym przejawem dążenia do zapewnienia im broni przeciwko dronom, co wcale nie jest przypadkowe.

Czytaj też: „Niszczyciel lotniskowców”, czyli wyjątkowe możliwości, równie wyjątkowego chińskiego bombowca H-6

Będące w służbie od 2002 roku, pojazdy bojowe Stryker są stale unowocześniane, aby jeszcze lepiej reagować na nowe zagrożenia na polach bitew. Tak też, po rozmieszczeniu w Iraku przed laty, musiały być chronione przed granatami o napędzie rakietowym (RPG) i radziły sobie z nimi w dobrym stopniu, ale z czasem okazało się, że brakuje im możliwości ochrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV). Stąd ostatnie wysiłki, na które decyduje się firma General Dynamics Land Systems.

Pojazdy bojowe Stryker z mikrofalową bronią HPM od Epirus

Startup Epirus na początku bieżącego roku zasłynął ze swojego systemu Leonidas, który sprowadza się do małej przyczepki ze specjalnym „prostopadłościanem” na siłownikach. W tym właśnie kanciastym kawale metalu kryje się cała technologia wykorzystująca mikrofale o wysokiej mocy do dezaktywowania elektroniki dronów, wysyłając w ich stronę zakłócające sygnały tysiące razy na sekundę. Dzięki swojemu zaawansowaniu, Leonidas może albo obrać na cel konkretnego drona w całym roju, albo walczyć ze wszystkimi na raz, niszcząc je za jednym zamachem.

Czytaj też: Najnowszy okręt typu Borei wystrzelił niszczycielski pocisk balistyczny Buława

Chcę przez to przekazać, że Epirus ma sporo doświadczenia w kwestii przypalania wrogich dronów mikrofalami, co podkreśla też oficjalny komunikat prasowy. Ten ujawnił, że w przyszłości pojazdy bojowe Stryker będą występować właśnie z mikrofalową bronią HPM, co jest skrótem od High-Power Microwave. Firma Epirus twierdzi, że jej postępy poczynione w dziedzinie systemów broni ukierunkowanej pozwalają drastycznie zmniejszyć fizyczne rozmiary całych systemów. Dodatkowo wykorzystują sztuczną inteligencję do sterowania półprzewodnikowymi wzmacniaczami mocy, które wytwarzają ekstremalnie wysoką moc wyjściową.

Czytaj też: Nowy system komunikacji dla okrętów wojennych. Na ADEX 2021 zaprezentowano Light Fidelity

System wykorzystuje na dodatek otwartą architekturę sterowania, która powinna zapewnić jego łatwą integrację nie tylko z pojazdami Stryker, ale także z innymi istniejącymi platformami w armii amerykańskiej. Oprócz dronów, system może również służyć do kontrowania elektroniki używanej przez przeciwników, pozbawiając ich wsparcia ze strony podręcznych sprzętów elektronicznych podczas walki.