Stan technologiczny rosyjskiej marynarki uległ polepszeniu. Osiągnięto światowy poziom?

Rosyjska Agencja Prasowa TASS zapewniła właśnie światu nowe informacje, które ujawniają szczegóły tego, jak prezentuje się na dziś stan technologiczny rosyjskiej marynarki. W skrócie? Wedle słów Władimira Peszekhonowa, akademika rosyjskiej akademii nauk i głównego naukowca Russian State Research Center CSRI Electropribor, właśnie uległ znaczącej poprawie.
Amerykanie zainspirują się Rosją, DARPA chce ekranoplan, DARPA chce Potwora Morskiego, ekranoplan
Amerykanie zainspirują się Rosją, DARPA chce ekranoplan, DARPA chce Potwora Morskiego, ekranoplan

Jeden z naukowców wypowiedział się na temat tego, dlaczego stan technologiczny rosyjskiej marynarki zaliczył znaczące ulepszenia

Peszekhonow stwierdził na łamach podlegającej rządowi agencji prasowej, że rosyjscy naukowcy znaleźli właśnie rozwiązanie, które pozwoliło znacząco zwiększyć technologiczny poziom wyposażenia rosyjskiej marynarki. Ponoć mowa o tak ważnym odkryciu, że dzięki niemu rosyjskie rozwiązania są teraz w stanie przewyższyć to, co ma w swojej ofercie renomowana francuska firma Safran.

Czytaj też: Sojusz AUKUS zapewni pierwsze nuklearne okręty podwodne Australii

Dzisiaj sprzęt peryskopowy zainstalowany na najnowszych okrętach podwodnych Amerykańskiej Marynarki Wojennej nie jest lepszy niż ten sam sprzęt, w który są wyposażone rosyjskie okręty podwodne. Pod tym względem poziom świadomości sytuacyjnej załóg okrętów podwodnych Marynarki Wojennej USA i Marynarki Wojennej Rosji wynosi w przybliżeniu tyle samo. Uwzględnia cechy techniczne, takie jak rozdzielczość i kontrasty kolorów– zapewnił Władimir Peszekhonow.

To z kolei oznacza, że zaawansowany technologicznie sprzęt rosyjskiej marynarki wojennej jest tak dobry, jak technologia należąca do flot zachodnich. Niestety szczegółów tego ważnego odkrycia nie znamy, ale wiemy, że dotyczy ono peryskopów stosowanych m.in. w okrętach podwodnych, które pozwalają obserwować świat dookoła z oceanicznych lub morskich głębin.

Czytaj też: LMXT, czyli idealny powietrzny tankowiec dla Sił Powietrznych USA

Na tym jednak Peszekhonow nie skończył i podkreślił, że rosyjskie zaplecze technologiczne radzi sobie równie dobrze w kwestii urządzeń nawigacyjnych. Te ponoć są już “zgodne z międzynarodowymi trendami”, dzięki odpowiednio wysokiemu stopniowi dokładności. Jest to związane z porzuceniem systemów nawigacji inercyjnej (INS) na bazie żyroskopów mechanicznych, na rzecz systemów nawigacji inercyjnej typu strap-down z wykorzystaniem żyroskopów światłowodowych (FOG).

Czytaj też: Dlaczego USA i Chiny produkują nawzajem repliki swoich czołgów? Spójrzcie na atrapę Abramsa i Typ 99

Pod względem peryskopów i sprzętu nawigacyjnego dorównujemy światowym liderom, w szczególności francuskim – powiedział Peszekhonow na koniec.