Przetestowano procesor graficzny Fenghua. Odpowiada za niego chińska firma Xindong
W okolicach 2000 roku upadek ogłosiła firma Matrox Graphics, S3 Graphics i XGI. Od tej pory żadna firma nie rzuciła wyzwania AMD i NVIDIA na poletku dedykowanych kart graficznych do komputerów stacjonarnych. To już za dwa miesiące zmieni Intel, ale rynek rozrasta się najwidoczniej w takim tempie, że znajdą na nim swoje miejsce również mniejsi gracze. Bardzo dobrze, bo im więcej producentów, tym większa rywalizacja, co ciągnie za sobą niższe ceny oraz częstsze innowacje. Widać to idealnie po Intelu, który przez ofensywę AMD z procesorami Ryzen, całkowicie zmienił strategię rozwoju Intel Core.
Czytaj też: Intel Core i7-12800H kontra Ryzen 7 5800H w Geekbench. Jak wypadł „gamingowy” Alder Lake-P?
Firmy konkurują ze sobą nie tylko na poletku stricte konsumenckim, czyli związanym przede wszystkim z graczami, ale też profesjonalnym (stacje robocze) oraz HPC (High-Performance Computing), czyli tym z centrami danych na czele i sztuczną inteligencją w tle. Ba, do tego doszedł już dawno sektor związany z kryptowalutami, więc nic dziwnego, że mające chrapkę na podbicie każdego rynku chińskie firmy, które ochoczo wspiera tamtejszy rząd, chcą uszczknąć kawałek tego “graficznego” tortu dla siebie.
W przeszłości przybliżaliśmy Wam o potencjalnym czwartym graczu na rynku kart graficznych po tym, jak Jingjia Micro zaprezentowała procesor graficzny JM9271 o wydajności GeForce GTX 1080. Dziś z kolei światła dziennego doczekał się procesor graficzny Fenghua No. 1 przeznaczony do gier i centrów danych od innej chińskiej firmy, bo Xindong Technology. Ta odpowiada za jego opracowanie, podczas gdy Innosilicon zajął się jego przekuciem na kawałek krzemu.
Czytaj też: Architektura Arm przyszłością PC? Qualcomm jest tego pewny, zapowiadając nowe SoC
Jak wskazuje serwis Tom’s Hardware, Fenghua No. 1 wydaje się być wielochipletowym procesorem graficznym (MCM) z pamięcią VRAM GDDR6X. Obsługuje ponoć wszystkie nowoczesne (i starsze) interfejsy programowania aplikacji dla grafiki i obliczeń, (DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL, OpenGL ES) i może również współpracować z systemami Android, Linux i Windows. Po stronie interfejsu w grę wchodzi nowoczesny PCIe 4.0, a wyjść wideo imponujący zestaw DisplayPort, eDP 1.4 i HDMI 2.1.
Czytaj też: 12-rdzeniowy Intel Core i7-12700 przetestowany. Jak wypada na tle Ryzena 9 5900X?
Wydajności niestety nie znamy, ale o ile zastosowanie tego procesora graficznego do gier może spotkać się z optymalizacyjną ścianą, tak też wykorzystanie go w centrach danych wydaje się bardzo prawdopodobne z oczywistego względu – łatwiej zadbać o przystosowanie go do konkretnego obciążenia i obliczeń.