Płyty zbyt opasłe na chłodzenia powietrzne. Z690 ASUSa mają problem z chłodzeniami Noctua

ASUS jest najwyraźniej wyjątkowy, jeśli idzie o nowe płyty główne z chipsetami Intel Z690 dla procesorów Alder Lake-S, czyli Core 12. generacji. Dziś dowiedzieliśmy się o tym, że projekt niektórych modeli płyt głównych uniemożliwia na nich montaż konkretnych chłodzeń powietrznych Noctua, co sugeruje też problemy z kompatybilnością innych coolerów o tych samych rozmiarach.
Płyty zbyt opasłe na chłodzenia powietrzne. Z690 ASUSa mają problem z chłodzeniami Noctua

Płyty główne Z690 ASUSa mają problem z niektórymi chłodzeniami, choć pod tym kątem są wyjątkowe, dzięki LGA1200

ASUS i Noctua od dawna współpracują ze sobą i to w większym stopniu, niż może się Wam wydawać. Te dwie firmy zapewniły bowiem rynkowi zarówno chłodzenia ROG AIO, jak i specjalną kartę graficzną GeForce RTX 3070 Noctua Edition. Wygląda jednak na to, że wbrew rozsądku nie odrobiły wspólnej pracy domowej nad kompatybilnością chłodzeń z niektórymi nowymi płytami głównymi. Mowa zarówno o ujawnionych już płytach z chipsetem Intel Z690, jak i tych dopiero co nadchodzących z chipsetem B660.

Czytaj też: Funkcje NVIDIA Broadcast stały się powszechniejsze. Przynajmniej ze sprzętem Logitecha

Problem sprowadza się do czegoś prozaicznego, bo po prostu radiatorów zamontowanych na sekcji zasilania, które są zwyczajnie zbyt wysokie. Uniemożliwiają tym samym montaż wieży chłodzenia powietrznego albo związanych z nim wentylatorów. Mowa dokładnie o chłodzeniach Noctua NH-D15, NH-U12S i NH-U12A, do których firma zapewnia darmowe narzędzia montażowe na LGA1700 i chwała jej za to.

Czytaj też: DDR5 dla Alder Lake z XMP 3.0. Intel po raz pierwszy ujawnił listę QVL

Powyżej możecie rzucić okiem na kwestię kompatybilności płyt Z690 ASUSa z NH-D15S i porównać ją stanu płyt od MSI. Różnica jest ogromna, ale z drugiej strony ASUS jest wyjątkiem na rynku i zapewnił swoim płytom głównym Z690 nie tylko luki montażowe z myślą o nowych zestawach na LGA1700, ale też tych starszych na LGA1200. Oznacza to tyle, że z tymi płytami nie potrzebujecie w ogóle wymieniać chłodzenia, jeśli akurat przeskakujecie np. z 10. lub 11. generacji Intel Core.

Czytaj też: NVIDIA zbroi się do walki z Intelem. Mobilny GeForce RTX 3070 Ti na to wskazuje

Musicie jednak upewnić się, czy chłodzenie dobrze spełnia swoją rolę, jako że w sieci aż wrze odnośnie problemów z dociskiem, jaki wywierają chłodzenia na IHS procesora. W rzeczywistości nie możecie mieć więc pewności, czy dany model chłodzenia dobrze przywiera do odpromiennika ciepła procesora, więc po złożeniu komputera z Alder Lake-S dokładnie przyjrzyjcie się temperaturom. Nie przesadzajcie też z pastą termoprzewodzącą – nic to nie da, a tylko narobicie sobie problemu z czyszczeniem. Warto też pamiętać, żeby układać chłodzenia powietrzne tak, aby ich zatopione w stopce ciepłowody układały się zgodnie z pozycją procesora.