DRM same w sobie są problemem, ale o ich konflikcie z procesorami Alder Lake możecie już zapomnieć

Intel rozwiązał problem z Digital Rights Management (DRM) dręczący procesory Alder Lake. Dzięki temu możemy już zapomnieć o jeszcze bardziej obniżonej wydajności z racji implementacji DRM, która znacząco spadała przy konflikcie z rdzeniami procesorów Alder Lake.
DRM same w sobie są problemem, DRM Alder Lake, konflikcie z procesorami Alder Lake
DRM same w sobie są problemem, DRM Alder Lake, konflikcie z procesorami Alder Lake

Zabezpieczenia DRM, to jeden z powodów, dlaczego gracze z całego świata uwielbiają platformę GOG. Na niej bowiem tych zabezpieczeń nie ma i chwała CD Projekt za to, bo przez stosowanie DRM tracą ci, którzy gry kupują, a zyskują tacy, którzy pobierają je nielegalnie. Chociaż samo w sobie zastosowanie DRM jest łatwe do wyjaśnienia i zrozumienia (mają chronić interesy producentów), to problemem tych zabezpieczeń jest to, że wpływają negatywnie na działanie gry. Z procesorami Alder Lake był jednak znacznie większy cyrk.

Czytaj też: Pierwsze procesory AMD nowej generacji wyciekły. Wszystko co musicie wiedzieć o Ryzen 7000

Możecie zapomnieć o DRM-owym konflikcie z procesorami Alder Lake

Tuż po premierze Core 12. generacji okazało się, że część z DRM z Denuvo na czele, nieprawidłowo rozpoznaje energooszczędne rdzenie (Efficient-Cores) w systemach Windows 11 i Windows 10. Przez to “wzbogacona” tym oprogramowaniem zabezpieczającym gra mogła nie tylko działać wolniej, ale też zaliczać niespodziewane awarie podczas zabawy lub nawet już na starcie. Wszystko przez to, że DRM rozpoznawały dwa różne zestawy rdzeni, jako odrębne sprzęty.

Rozwiązanie tego było teoretycznie proste, bo musieliśmy:

  • Wejść do BIOSu
  • Aktywować Legacy Game Compatibility Mode
  • Aktywować klawisz Scroll Lock
  • Uruchomić grę
  • Dezaktywować klawisz Scroll Lock po przejściu do menu głównego

Czytaj też: Ryzen 9 5950X na A320 potwierdza, że procesory Ryzen 5000 na chipsetach 300 mają sens

Jednak kto chciałby tak grać na dłuższą metę? Dlatego Intel wziął się od razu do pracy nad tym problemem wraz z Microsoftem, producentami płyt głównych oraz deweloperami stojącymi za DRM. Postępy realizowano już od listopada, ale niedawno definitywnie je zakończono. W samą porę, bo jesteśmy już kilka dni po premierze dziesiątek nowych procesorów Core 12. generacji, więc ci, którzy się na nie zdecydują, nie zderzą się z problemem.

Czytaj też: Wyciekł Intel Core i9-13900K. Oto wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake, czyli Core 13. generacji

Intel właśnie potwierdził, że lista gier dotkniętych problemem jest już pusta, dzięki czemu możemy już zapomnieć o DRM-owym konflikcie z procesorami Alder Lake.

W tej chwili wszystkie gry, w których początkowo zidentyfikowano problem z DRM, zostały naprawione za pomocą łatek do gier lub aktualizacji systemu operacyjnego. Jeśli problem występuje na starszym systemie operacyjnym Windows, należy uruchomić najnowszą wersję usługi Windows Update, aby rozwiązać problem. Wraz z łatkami do gier, najnowsze aktualizacje dla systemów Windows 11 i Windows 10 rozwiązały większość problemów z DRM.