Wyciekł Intel Core i9-13900K, wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake, Core 13. generacji

Intel goni AMD, czyli pamięć podręczna Raptor Lake. Oto wszystko co musicie wiedzieć o Core 13. generacji [Aktualizacja]

Można powiedzieć, że procesory Intela 12. generacji zadebiutowały już w pełni. To otwiera furtkę nie tylko do wiadomości na temat ich wad i zalet przybliżanych przez testerów z całego świata, ale też rozpoczyna kolejną informacyjną erę, która potrwa do końca 2022 roku. Już za kilka miesięcy (w IV kwartale bieżącego roku) doczekamy się bowiem premiery procesorów Intel Core 13. generacji, czyli Raptor Lake, których przecieki i informacje będziemy Wam podrzucać w tym zbiorczym newsie. Zaczynamy z przytupem, bo właśnie wyciekł Intel Core i9-13900K, a kilka dni później (17.01) poznaliśmy szczegóły pamięci podręcznej tych CPU.

Pamięć podręczna procesorów Intel Core Raptor Lake

Całe 68 MB pamięci podręcznej (L2+L3) w procesorach Raptor Lake, czyli Core 13. generacji? Wedle najnowszych plotek są na to szanse, bo Intel musi odpowiedzieć jakoś na ruch AMD z V-Cache, czyli na imponujący pokład dodatkowej pamięci L3, jaką Czerwoni szykują do swoich procesorów z Ryzenem 7 5800X3D na czele. Wprawdzie nie ma co liczyć na równie imponujące rozwiązanie od Intela, a zwyczajne podbicie pokładu pamięci cache, ale lepsze to, niż nic.

Czytaj też: Problemy GeForce RTX 3090 Ti. Produkcja wstrzymana, a premiera zagrożona

Przechodząc od razu do szczegółów, tak obecnie prezentuje się kwestia pamięci podręcznej układów Alder Lake w najwyższej konfiguracji, czyli z 16 rdzeniami (8 Performance i 8 Efficient) i z pominięciem tej najwydajniejszej, ale też najmniej pojemnej pamięci poziomu pierwszego.

 • Rdzenie Performance (Golden Cove)
  • L2: 10 MB (8×1,25 MB)
  • L3: 24 MB (8×3 MB)
 • Rdzenie Efficient (Gracemont)
  • L2: 6 MB (2×3 MB)
  • L3: 4 MB (2×2 MB)
 • Łączna pamięć podręczna: 44 MB

Tak z kolei wedle najnowszych plotek może prezentować się pokład pamięci podręcznej najwydajniejszego procesora Raptor Lake (Core i9-13900):

 • Rdzenie Performance (Raptor Cove)
  • L2: 16 MB (8×2 MB)
  • L3: 24 MB (8×3 MB)
 • Rdzenie Efficient (Gracemont)
  • L2: 16 MB (4×4 MB)
  • L3: 12 MB (3×4 MB)
 • Łączna pamięć podręczna: 68 MB

Wzrost pamięci podręcznej wynika nie tylko z dodania dodatkowych dwóch klastrów rdzeni Efficient, ale też ze zwiększenia każdego pokładu w ich przypadku o 1 MB (z 2 MB do 3 MB L3 i z 3 MB do 4 MB L2), co dziwi nieco ze względu na pozostanie przy tej samej architekturze. Po stronie rdzeni Performance zmianie ma ulec pokład pamięci cache drugiego poziomu, zaliczając podbicie z 1,25 do 2 MB, co po przemożeniu przez liczbę rdzeni (8) daje 16, a nie 10 MB.

Olrak

Czytaj też: Hipersoniczne pociski i broń laserowa na pokładzie DDG(X). Amerykański okręt wojenny nowej generacji w szczegółach

W praktyce oznacza to podbicie pamięci podręcznej o ponad połowę. Jednak i tak nawet z takim wzrostem oferta Intela nie będzie miała podejścia do Ryzena 7 5800X3D i jego 96 MB pamięci podręcznej L3. Warto jednak pamiętać, że AMD postawiło jednocześnie w tym procesorze na jedyne 4 MB pamięci L2.

Inżynieryjny egzemplarz testowy Intel Core i9-13900K wyciekł, zdradzając wiele szczegółów

Tak jak przed premierą Core 12. generacji, wycieku doczekał się flagowy układ w rodzinie Raptor Lake-S w postaci Core i9-13900K, czyli naturalnie następcy dla Core i9-12900K. Nie jest to wprawdzie pierwszy raz, kiedy możemy podejrzeć jego podstawową specyfikację, ale wcześniejszy wyciek utonął wręcz w zalewie informacji o Alder Lake.

Tak więc Intel Core i9-13900K jest przykładem pełni możliwości, które będzie miała do zaoferowania nadchodząca generacja procesorów Intela. Wyciek potwierdził, że ten układ ma całe 32 wątki do zaoferowania, co przełoży się na łącznie 24 rdzenie (16 rdzeni E oraz 8 P). Taktowanie na poziomie 1,8 GHz jest z pewnością obarczone tym, że przeciek dotyczy próbki inżynieryjnej.

Warto też wspomnieć, że najwyraźniej również Raptor Lake-S nie będą wspierać instrukcji AVX-512, wokół których ostatnio rozpłatała się burza.

Czytaj też: Intel wycina siłą instrukcje AVX-512 z platform Alder Lake. Czy jest czego żałować?

Wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake, czyli Core 13. generacji

Procesory Intel Core 13. generacji o nazwie kodowej Raptor Lake będą bezpośrednimi następcami i rozwinięciem obecnie szturmujących rynek układów Alder Lake. Zachowają większość tych samych cech (na czele z podstawką LGA1700 i procesem Intel 7), ale ulepszą m.in. kontroler pamięci DDR5 z 4800 do 5600 MT/s oraz sam zestaw rdzeni. Weźmie też na celownik obecny problem 12. generacji Core, czyli prądożerność i temperatury najwydajniejszych układów.

Z obecnych informacji wiemy, że 13. generacja Core ulepszy te wydajnościowe rdzenie bez zmiany ich liczby (pozostanie przy maksymalnie 8), przechodząc z architektury Golden Cove na Raptor Cove. Dodatkowo podbije liczbę energooszczędnych rdzeni na bazie architektury Gracemont z 8 do 16, co zwiększy maksymalną liczbę rdzeni z 16 do 24, a wątków z 24 do 32. Będzie przy tym kompatybilna z obecnymi płytami głównymi i socketem LGA1700.

Czytaj też: Czym są akceleratory w układach logicznych i jaka jest ich przyszłość?

Wspomniane rozwiązanie problemu temperatur i zużycia energii sprowadzi się do dodatku Digital Linear Voltage Regulator (DLVR). Ten doczekał się już patentu o nazwie „Digital Linear Regulator Clamping Method and Apparatus”. W jego ramach stwierdzono, że „poprzez umieszczenie dodatkowego regulatora napięcia równolegle do regulatora podstawowego (np. na płycie głównej), można obniżyć pobór mocy rdzenia procesora”.

Reklama

Czytaj też: Windows Terminal stanie się domyślną konsolą Windows 11. Przypominamy komendy, które warto znać

Mowa o wręcz ogromnych spadkach, bo DLVR może obniżyć napięcie procesora o 160mV, co przekłada się na około 20-25% spadek zużycia energii przez procesor. Z kolei 21% spadku napięcia na procesorze przekłada się na około 7% wzrost wydajności energetycznej. Cała sztuczka sprowadza się do tego, że z DLVR procesor będzie w stanie odpowiednio określać napięcie wejściowe regulatora, które uwzględnia nagłe wymagania dotyczące obciążenia SoC, CPU lub GPU.