Chińskie niszczyciele rakietowe typu 055 to największe niszczyciele na świecie. Będzie ich jeszcze więcej

Wedle zdjęć satelitarnych, Chiny rozpoczęły w ostatnim czasie prace nad dwoma nowymi okrętami w suchym doku w mieście Dalian. Najpewniej są to imponujące niszczyciele rakietowe typu 055, które należą do jednych z najbardziej zaawansowanych chińskich okrętów i mogą konkurować m.in. z amerykańskimi rakietowymi krążownikami klasy Ticonderoga.
Chińskie niszczyciele rakietowe typu 055, największe niszczyciele na świecie
Chińskie niszczyciele rakietowe typu 055, największe niszczyciele na świecie

Wygląda na to, że niszczyciele rakietowe typu 055 doczekają się dwóch nowych egzemplarzy, które już powstają w stoczni. Na ten moment nie wiadomo, czy różnią się znacznie od pierwszej ósemki

Oznaczone w kodzie NATO jako Renhai,k chińskie niszczyciele rakietowe typu 055, są największymi na świecie okrętami tej klasy (pomijając amerykańskie Zumwalty), które powstawały pierwotnie jako okręty wojenne, jako że mierzą 182 metrów, a ich wyporność sięga 13000 ton. Budowanie pierwszego z nich (Nanchang 101) rozpoczęto w 2014 roku, aby w 2017 roku go zwodować i dwa lata później zaprezentować publicznie. Następne egzemplarze trafiały do wody w imponującym tempie.

Czytaj też: Australia kupuje nowe Abramsy od Amerykanów. Wyda na to ponad 3 miliardy dolarów

Niszczyciele rakietowe typu 055 na służbie chronią przede wszystkim chińskie lotniskowce. Nic w tym dziwnego, bo ta odpowiedź na amerykańskie krążowniki z systemami bojowymi AEGIS jest silnie uzbrojona w 112 wyrzutni rakietowych pionowego startu (VLS). Wprawdzie to o całe 10 mniej w porównaniu do krążowników Ticonderoga, ale Chiny postawiły na ich znacznie większe rozmiary i możliwości. Ich wyposażenie wskazuje z kolei, że przynajmniej w ogólnych zarysach są porównywalne ze wspomnianymi krążownikami.

Czytaj też: Wykrywa zagrożenia w odległości 470 km. Oto stacja radiolokacyjna Lanza 3D z szansą zasilenia europejskiej tarczy antyrakietowej

Tak jak USA ma swój system AEGIS, tak Chiny na niszczycielach typu 055 montują swój odpowiednik w postaci Type-346B. Po stronie uzbrojenia w grę wchodzą w ich przypadku przeciwokrętowe naddźwiękowe pociski dalekiego zasięgu YJ-18, przeciwlotnicze HHQ-9, YU-8 przeciw okrętom podwodnym, jak również 24-komorowa wyrzutnia HQ-10 do walki z zagrożeniami powietrznymi, 130-mm działo H/PJ-38 i system CISW.

Naval News

Czytaj też: Dziesięć razy szybszy od prędkości dźwięku – tak szybki jest nowy pocisk Korei Północnej… ponoć

Chociaż w wodzie jest już cała planowana początkowo ósemka, na tym PLAN (chińska marynarka) nie skończy. Tak przynajmniej wynika z najnowszych informacji. Powyżej możecie zobaczyć zdjęcie satelitarne, które wedle ekspertów, przedstawia budowane obecnie kolejne dwa niszczyciele rakietowe typu 055. Oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo, ale przed laty wspominano, że Chiny rozważają produkcję 12, a nawet 24 egzemplarzy tych okrętów.