Tureckie systemy przeciwtorpedowe Zargana będą chronić okręt podwodny Agosta 90B

W ramach niedawnej konferencji zorganizowanej przez wiodącą turecką firmę zbrojeniową Aselsan, w której wzięły udział ważne osobistości z Pakistanu, zakończono fabryczne testy akceptacyjne systemu przeciwtorpedowego Zargana. Ten jest przeznaczony m.in. do pakistańskich okrętów podwodnych typu Agosta 90B i stąd same testy, które najwyraźniej przeprowadzono w ramach ich integracji z tymi indonezyjskimi okrętami podwodnymi.
Modernizacja okrętów podwodnych typu Agosta 90, system Zargana
Modernizacja okrętów podwodnych typu Agosta 90, system Zargana

Systemy Zargana będą jednym z elementów unowocześnionych okrętów podwodnych typu Agosta 90B. Problem w tym, że dwa z nich już ukończono

Pakistańska Marynarka Wojenna ogłosiła w 2016 roku program modernizacji trzech okrętów podwodnych typu Agosta 90B, w której największą rolę odgrywa turecka firma STM. W listopadzie ubiegłego roku ogłoszono dostarczenie pierwszego zmodernizowanego okrętu (PNS Hamza), obecnie ponoć zakończono już modernizację drugiego i realizuje się ulepszanie trzeciego (PNS Saad o nazwie kodowej S-138).

Czytaj też: Artyleria amerykańska pobiła rekord prędkości wylotowej

Okręt podwodny typu Agosta 90B

Wiemy, że na mocy ogłoszenia z maja 2019 roku systemy przeciwdziałania torpedom Zargana tureckiej firmy Aselsan mają na nie trafić, ale wygląda na to, że finalnie otrzyma je wyłącznie jeden (PNS Saad). Prace nad pozostałymi dwoma już przecież zakończono, a niedawny kamień milowy nad systemami Zargana czasu nie cofnie. Nie jest to jednak wielki problem, bo w ogłoszeniach nie wspominano, że każdy z okrętów je otrzyma. Zresztą systemy Zargana już trafiły na pokład tureckich okrętów podwodnych typu PREVEZE.

Czytaj też: Zakończono testy wstrząsowe UISS. Ten bezzałogowy trałowiec USA będzie zwalczał miny

Wchodząc w szczegóły tego systemu, Zargana chroni okręt przed atakiem torpedowym za sprawą swoich możliwości szybkiego reagowania. Te zapewnia im zautomatyzowany system oraz zewnętrzne wyrzutnie, które mogą pochwalić się również potencjalnie wysokim poziomem redundancji. System Zargana gwarantuje również możliwość dostosowania konfiguracji wyrzutni do wymagań użytkownika (maksymalnie do 24 wyrzutni), czy pozwala na wystrzeliwanie pojedynczych pocisków przechwytujących lub całych salw.

Efektory ZOKA – wabik i zagłuszacz

Czytaj też: Polowanie na okręty podwodne bojami sonarowymi. Jak robi to amerykańska marynarka wojenna?

Do swojego działania system Zargana wykorzystuje efektory ZOKA, na które składa się zarówno jammer akustyczny, jak i wabik. Ten pierwszy generuje szerokopasmowy szum akustyczny o dużej mocy, który pokrywa wszystkie pasma częstotliwości pracy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych torped naprowadzanych (firma wspomina, że wszystkich istniejących torped). Dodatkowo te zagłuszacze zmniejszają zasięg wykrywania sygnałów odbijanych od okrętu podwodnego. Z kolei wabiki mają za zadanie zmylić nadlatujące torpedy poprzez naśladowanie dynamicznych i akustycznych cech okrętu podwodnego.