Qualcomm już szykuje Snapdragon 8 Gen 1 Plus?

Najnowszy flagowy chipset Qualcomm zadebiutował pod koniec ubiegłego roku. W tym czasie zdążył już trafić do kilku smartfonów, takich jak Motorola Edge X30 czy Xiaomi 12, a także do zaprezentowanej wczoraj serii Galaxy S22. Najnowszy raport wskazuje jednak, że firma już szykuje jego następcę, czyli Snapdragon 8 Gen 1 Plus.
Snapdragon 8 Gen 1+, Snapdragon 8 Gen 1 Plus, Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi
Snapdragon 8 Gen 1+, Snapdragon 8 Gen 1 Plus, Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi

Snapdragon 8 Gen 1 Plus może pojawić się już niedługo

30 listopada 2021 roku Qualcomm przedstawił nam swój najnowszy SoC – Snapdragom 8 Gen 1. Ten wyprodukowany w 4nm procesie technologicznym układ wykorzystuje najnowszą architekturę Armv9 firmy Arm. Na ośmiordzeniowy procesor Kryo składa się rdzeń główny Cortex-X2 3,0 GHz, trzy wydajnościowe rdzenie Cortex-A710 2,5 GHz i cztery Cortex-A510 1.8GHz. Do tej pory kilku producentów już zaprezentowało nam swoje smartfony wyposażone w ten procesor, z Samsungiem i jego serią Galaxy S22 na czele. Tutaj warto tylko zaznaczyć, że Snapdragon napędza te smartfony tylko na niektórych rynkach, bo na innych, w tym w Europie, znajdziemy warianty z Exynosem 2200.

Czytaj też: Sony Xperia PRO-I trafiła do Polski, ale czy ktoś zechce ją kupić w takiej cenie?

Snapdragon 8 Gen 1 ledwo zadebiutował, a już wiemy, do których smartfonów trafi

Jednak, choć premiera tego flagowego chipsetu miała miejsce tak niedawno, już mówi się o jego następcy. Najnowsze doniesienia wskazują bowiem, że Qualcomm szykuje się do wypuszczenia układu Snapdragon 8 Gen 1 Plus, również wykonanego w 4nm procesie technologicznym, który zastąpi Snapdragona 8 Gen 1 na pozycji najlepszego układu w portfolio firmy.

Wedle informacji, Qualcomm naciska podobno na TSMC (do którego przeniósł część produkcji nowych układów po tym, jak Samsung miał z nimi problemy), by jak najszybciej wprowadzić wariant Plus na rynek (ten ma numer modelu SM8475). Ten sam numer już od jakiegoś czasu pojawia się w doniesieniach dotyczących zbliżających się flagowców, takich jak Xiaomi 12 Ultra i seria MIX 5, a także przy Motoroli o nazwie kodowej Frontier. Ta, podobno, miałaby być nawet pierwszym smartfonem, który wejdzie na rynek napędzany przez SoC Snapdragona 8 Gen 1 Plus.

Czytaj też: Xiaomi ogłasza datę premiery Redmi K50 Gaming Edition. Ujawnia też jego projekt

Niestety przeciek nie zdradza nam nic więcej na temat specyfikacji tego chipsetu. Możemy się jednak spodziewać lepszej wydajności procesora i wydajności energetycznej, choć na konkrety musimy poczekać. Warto też pamiętać, że jest to na razie jedynie plotka, więc powinniśmy traktować ją z przymrużeniem oka.