Certyfikaty DisplayPort 2.0, czyli DP40 i DP80 UHBR. VESA nie powieliła problemu HDMI 2.1

Nie tak dawno narzekałem na standard HDMI 2.1 po tym, jak zaprezentowano jego nową wersję HDMI 2.1a i powiązaną z nią funkcję, a dziś mogę pochwalić firmę VESA za nowe standardy dotyczące innego przewodu wideo. Wszystko rozbija się o zaprezentowane właśnie certyfikaty DP40 i DP80 UHBR dla DisplayPort 2.0.
Certyfikaty DisplayPort 2.0, DP40 i DP80 UHBR.
Certyfikaty DisplayPort 2.0, DP40 i DP80 UHBR.

DP40 UHBR i DP80 UHBR, to najnowsze certyfikaty DisplayPort 2.0

VESA ogłosiła program certyfikacji źródeł sygnału wideo, wyświetlaczy i przewodów obsługujących standard DisplayPort UHBR, co jest skrótem od Ultra-high Bit Rate i oznacza po prostu wyższą szybkość transmisji danych w ramach standardu DP 2.0. Dzięki tej inicjatywie producenci będą mogli korzystać z autoryzowanych centrów testowych, które będą mogły przyznać odpowiednie certyfikaty i ułatwić życie nam, konsumentom przy wybieraniu nowego sprzętu. W rzeczywistości już teraz wiele produktów producentów przechodzi certyfikację, a możemy być pewni, że w najbliższej przyszłości ulegnie to poprawie. Według ogłoszenia przewody Accell, BizLink i WIZEN już zaliczyły certyfikacje, a ich produkcja trwa.

Czytaj też: Pamiętacie procesor AMD K6-2+? Po 22 latach odblokowano jego dodatkową pamięć L2

Ultra wysoka szybkość transmisji danych obsługiwana przez specyfikację DisplayPort 2.0 zapewnia konsumentom zupełnie nowy poziom wydajności i wrażeń związanych z wyświetlaniem obrazu. Ustanawiając program certyfikacji UHBR, mamy nadzieję przyspieszyć wprowadzanie do ekosystemu produktów wideo i wyświetlaczy o wyższej wydajności. Oczekujemy, że wyniki tego programu będą podobne do sukcesów osiągniętych w ramach innych programów certyfikacji VESA, w tym tych, które umożliwiły szerokie przyjęcie w ekosystemie produktów obsługujących szybkość transmisji DisplayPort HBR3, a także specyfikacje i standardy DisplayPort Alt Mode i DisplayHDR– stwierdził James Choate, kierownik ds. programu zgodności w VESA.

Czytaj też: Problem z temperaturami Alder Lake? Miedziany IHS od RockItCool je rozwiąże

Co jest zdecydowanie najważniejsze? Dwa nowe, certyfikowane przez VESA przewody DP40 i DP80 UHBR. Ten pierwszy musi obsługiwać szybkość łącza UHBR10 (10 Gb/s) i pełny tryb czteropasmowy, zapewniając maksymalną przepustowość 40 Gb/s. Przewody DP80 muszą z kolei zapewniać 20 Gb/s (spełniać UHBR20), co przy czteropasmowym trybie zapewni maksymalną przepustowość rzędu 80 Gb/s. Małe zamieszanie wprowadzi tylko standard DP80, bo w jego ramach przewody będą także obsługiwać szybkość łącza UHBR13,5 (13,5 Gb/s).

Czytaj też: Hakerzy na wojnie. Ich działalność w imię dobra i praworządności jest nieoceniona

Przewody DP40 i DP80 będą dostępne zarówno w konfiguracji pełnowymiarowej, jak i w formie Mini DisplayPort i są wstecznie kompatybilne z urządzeniami obsługującymi wcześniej zdefiniowane i obecnie używane szybkości łącza DisplayPort. Jeśli z kolei idzie o tryb DisplayPort Alt Mode (DisplayPort przez złącze USB Type-C), to w pełni funkcjonalne pasywne kable USB-C już obsługują prędkości transmisji UHBR, a adaptery USB Type-C na DisplayPort z certyfikatem VESA spełniającym wymagania prędkości UHBR będą wkrótce dostępne.