Jeszcze szybsza pamięć operacyjna dla smartfonów. Qualcomm zweryfikował LPDDR5X

W listopadzie zeszłego roku Samsung ogłosił, że dzięki niemu świat może sięgnąć po nową, jeszcze wydajniejszą pamięć operacyjną dla smartfonów (i nie tylko). Dziś z kolei dowiedzieliśmy się, że Qualcomm zweryfikował LPDDR5X, czyli nową generację mobilnej pamięci RAM, a oficjalna specyfikacja zmieniła się od ostatniego ogłoszenia.
Nawet 64 GB pamięci operacyjnej, LPDDR5X Samsunga, Samsung LPDDR5X
Nawet 64 GB pamięci operacyjnej, LPDDR5X Samsunga, Samsung LPDDR5X

Qualcomm zweryfikował LPDDR5X

Samsung pochwalił się, że ściśle współpracował z firmą Qualcomm, aby zapewnić, że opracowana przez niego najnowsza pamięć jest zoptymalizowana pod kątem platformy mobilnej Snapdragon. LPDDR5X obiecuje przede wszystkim wzrost wydajności i pojemności w porównaniu do standardu LPDDR5 przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu energooszczędności. Współpraca między dwiema firmami oznacza, że to pewne, że zobaczymy standard LPDDR5X w przyszłych układach SoC Snapdragon.

Pomyślna walidacja naszego rozwiązania LPDDR5X dla platform mobilnych Snapdragon firmy Qualcomm Technologies jest świadectwem naszej wiodącej pozycji w technologii DRAM. Spodziewamy się, że zastosowania tej wysokowydajnej pamięci o niskim poborze mocy wykroczą poza smartfony i obejmą centra danych, komputery PC i motoryzację, umożliwiając bardziej wydajną pracę większej liczby urządzeń i systemów– powiedział Jinman Han, wiceprezes wykonawczy i szef działu globalnej sprzedaży i marketingu pamięci w firmie Samsung Electronics.

Czytaj też: [Aktualizacja VI] Tańsze połączenia na Ukrainę. Polscy operatorzy reagują

Specyfikacja LPDDR5X Samsunga

Samsung stał się pierwszym producentem oferującym 16-Gb układy LPDDR5X. Teoretycznie te mogą sprawić, że smartfony będą mogły posiadać nawet 64 GB pamięci operacyjnej. Oczywiście trudno wyobrazić sobie sens takich konfiguracji, ale na szczęście znacznie więcej będziemy czerpać z samego wzrostu wydajności. Co ciekawe, ta została obniżona względem pierwotnych zapowiedzi, bo zamiast 8,5 Gb/s, teraz LPDDR5X mają oferować 7,5 GB/s, czyli można liczyć na poprawę rzędu nie 35, a 20%.

Czytaj też: Przeciwpancerne i przeciwlotnicze uzbrojenie w rękach Ukrainy. To już nie tylko Javeliny, Pioruny i Stingery

Wiemy, że pamięć LPDDR5X DRAM zaoferuje transfery do nawet 7,5 GB/s, czyli o 1,2 razy wyższe w porównaniu do LPDDR5, a to wszystko przy obniżeniu poboru mocy o prawie 20%. W skrócie otrzymamy więc zarówno szybsze, jak i mniej energochłonne podsystemy pamięci operacyjnej.

Czytaj też: Podwodny system komunikacyjny WhitePointer od DSIT Solutions połączy drony, nurków i okręty

Obecnie wykorzystywane układy LPDDR5 zapewniają zwykle 5,5 Gb/s transferu w urządzeniach mobilnych pokroju smartfonów i 6,4 Gb/s w laptopach. LPDDR5X znacznie podbija tę wartość, co zwiększy ogólną przepustowość podsystemu pamięci operacyjnej. Warto też wspomnieć, że produkcja jest realizowana z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanej w całej branży technologii 14 nm DRAM, której zawdzięcza się spadek poboru mocy. Gdyby tego było mało, podwojenie gęstości danych z 8 do 16 Gb sprawi, że jeden pakiet pamięci LPDDR5X może sięgnąć aż 64 GB pojemności.