Amerykański myśliwiec F-22 Raptor to pogromca samolotów. Wkrótce może zostać ulepszony

Wśród najnowszych myśliwców firmy Lockheed Martin najwięcej uwagi poświęca się F-35, czyli myśliwcowi wielozadaniowemu piątej generacji, ale w porównaniu do niego F-22 Raptor może rozpalać wyobraźnię bardziej. Idąc tropem powiedzenia “coś do wszystkiego, to coś do niczego”, które w wojsku przestaje mieć uzasadnienie z racji dążenia do wszechstronności sprzętu, F-22 Raptor może być unikatem, bo to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej, który według najnowszych informacji może doczekać się znaczącego ulepszenia.
Amerykański myśliwiec F-22 Raptor to pogromca samolotów, Amerykański myśliwiec F-22 Raptor, F-22 Raptor
Amerykański myśliwiec F-22 Raptor to pogromca samolotów, Amerykański myśliwiec F-22 Raptor, F-22 Raptor

Czy F-22 Raptor rzeczywiście czeka ulepszenie? Prawdę poznamy zapewne za wiele miesięcy, ale dziś mamy do dyspozycji… grafikę

Wieść o tym, że F-22 Raptor czeka ulepszenie jest nieco naciągana, ale ma jak najbardziej sens. Sprowadza się bowiem wyłącznie do grafiki zamieszczonej przez Szefa Dowództwa Walki Powietrznej, generała Marka D. Kelly’ego na Instagramie. O ile nie jest to zwyczajna fanowska grafika, a render promocyjny stworzony przez Lockheed Martina specjalnie z myślą o zaprezentowaniu wszystkich zmian, z których co nieco na temat potencjalnego ulepszenia F-22 Raptor możemy wyłuskać.

Czytaj też: Niemieckie działa Gepard dla Ukrainy. Amunicji zabrakło, ale Brazylia ma na to odpowiedź

F-22 Raptor to przykład myśliwca przewagi powietrznej piątej generacji, który wprawdzie może atakować cele naziemne, ale to w walce z innymi samolotami pozostaje najskuteczniejszy przez konstrukcję zaprojektowaną specjalnie z myślą o spełnianiu tej funkcji. W skrócie? F-22 jest uzbrojony po zęby skrzydła w broń przeciwlotniczą, a na dodatek jest bardziej zwrotny, mniejszy i lżejszy, co ułatwia wymanewrowywanie przeciwnika.

Czytaj też: Rosyjska samobieżna armatohaubica 2S3 Akacja jako działo szturmowe. Sens to ma, ale bardzo „rosyjski”

Ten myśliwiec trafił na służbę w 2005 roku jako pierwszy samolot myśliwski piątej generacji i był produkowany do 2011 roku. Plan obejmuje pozostawienie go na służbie przez następne dekady (o ile myśliwiec NGAD nie wygryzie go szybciej) i z racji tego musi zostać wkrótce odpowiednio zmodyfikowany. Serwis The Drive przeanalizował powyższą grafikę i na jej podstawie wskazał kilka potencjalnych zmian i modernizacji, jakie ma w planach Lockheed Martina.

Czytaj też: Drony MQ-9 Reaper, które chce kupić Wojsko Polskie, będą jeszcze skuteczniejsze przeciw okrętom

F-22 Raptor może otrzymać unowocześniony system IRST (Infrared Search and Track) do wyszukiwania celów lub elektroniczną osłonę przeciwlotniczą, co sugeruje nowy typ kapsuł na konstrukcji. Widzimy też nowy, bardziej aerodynamiczny wygląd zbiorników paliwa, który pokrywa się z ujawnionym wcześniej planem modernizacji LDTP (Low Drag Tank and Pylon), mającym zwiększyć zasięg oraz przeżywalność. Render sugeruje też wyposażenie tego myśliwca w nowy pocisk, co nie jest dziwne, jako że obecnie powstaje ich cała masa.